Helsingin käräjäoikeudessa on tänään luettu syytteet kahdelle Helsingin poliisissa työskennelleelle miehelle. Syyttäjän mukaan toinen miehistä rikkoi virkavelvollisuuttaan ryhtymällä oma-aloitteisesti selvittämään vanhaa rikostutkintaa kokoomuksen entisestä puoluesihteeristä Harri Jaskarista. Omatoimisen tutkinnan taustalla oli ajatus siitä, että silloiset ykkösrivin poliitikot olisivat päässeet vaikuttamaan tutkintaan.
Syytetty on esitutkinnassa myöntänyt selvitelleensä vuosina 2017–2018 vanhaa rikostutkintaa, mutta kiistää syyllistyneensä rikokseen.
Virkavelvollisuuden rikkomisen lisäksi miestä syytetään virkasalaisuuden rikkomisesta. Syyttäjän mukaan mies paljasti omatoimisen tutkintansa aikana salassa pidettävää tietoa ainakin yhdelle toimittajalle. Asiakirjat sisälsivät muun muassa yksityiselämään liittyviä ja terveystietoja.
Helsingin käräjäoikeus on määrännyt epäiltyjen virkarikosten uhrin henkilöllisyyden salassa pidettäväksi 60 vuoden ajaksi. STT ei ole vielä saanut oikeudelta salauspäätöstä ja sen perusteluja.

