Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syyrian vankilatragediassa on kuollut lapsia – Suomen ulkoministeriö seuraa tilannetta

8:37Syyrian vankilatragediassa on kuollut lapsia – Suomen ulkoministeriö seuraa tilannettaMillainen syyrialaisvankila Ghwayran on ja mitä kuuluu Al-Holin pakolaisleirillä oleville suomalaisille? Katso koko ulkoministeriön erityisedustajan haastattelu tästä.
Julkaistu 27.01.2022 16:37
Toimittajan kuva

Jonna Hellgren

jonna.hellgren@mtv.fi

Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Kansainvälinen lastensuojelujärjestö Pelastakaa Lapset on huolissaan satojen poikien kohtalosta Syyriassa. Ulkoministeriön erityisedustajan mukaan vankilassa ei ole ollut suomalaisia lapsia. 

Kansainvälisen media mukaan jihadistit hyökkäsivät vankilaan, jossa oli jopa 700 alaikäistä.

Viime viikon torstaina noin sata Isis-taistelijaa hyökkäsi Ghwayranin vankilaan Koillis-Syyriaan. Vankilassa oli arvion mukaan noin 3 500 isisin taistelijaa.

Hyökkäyksestä alkaneissa taisteluissa kuoli lähes 200 ihmistä.

Kiivaiden taisteluiden jälkeen vankilaa hallinneet Isis-taistelijat antautuivat.

Pelastakaa Lapset -järjestön mukaan lapsivankeja on kuollut ja loukkaantunut.

Tilanne päällä edelleen

Ulkoministeriön erityisedustajan Jussi Tannerin mukaan tilanne ei ole vieläkään kokonaan ohitse.

– Se on jatkunut tähän asti. Nyt siellä ilmeisesti vielä viimeisiä taskuja yritetään purkaa vankila-alueella. Se ei ole vieläkään täysin ohi.

Mediatiedot tapahtumista ovat olleet monin paikoin hieman ristiriitaisia ja kokonaiskuvaa on ollut hieman vaikea hahmottaa.

– Lukumäärät ovat vähän mitä sattuu. Ne ovat toistaiseksi kyllä hyvin epävarmoja. Siellä on ollut ehkä 3500-4000 vankia alun perin. Siellä on ollut ehkä 300 hyökkääjää, joista 250 on surmattu. Aika näyttää, miten se kaikki lasketaan sitten yhteen.

Myös alaikäisten lasten määrä vankilassa on osittain hämärän peitossa.

– Minun saamieni tietojen mukaan se on ollut vähän yli 600 alun perin, nyt odotetaan tietoa siitä, mitä heille kaikille on käynyt.

Lue myös: Isisin Syyriassa valtaama vankila jälleen kurdijoukkojen hallussa

Lapsiuhrien määrää ei vielä tiedetä

Tannerin mukaan on vielä täysin mahdotonta sanoa, miten monta lasta taisteluissa on kuollut.

Ulkoministerin tietojen mukaan vankilassa ei ole ollut suomalaislapsia, vaikka tiedossa on, että myös suomalaisia Al-Holin leiristä löytyy.

– Se on ollut ihan keskeinen huoli. Teini-ikää lähestyviä poikia on ihan rutiininomaisesti siirretty Al-Holin leiriltä miesten vankiloihin. Meillä on ollut mielessä oikeastaan alusta lähtien, että tämä on keskeinen riski nimenomaan pojille.

Tämän riskin vuoksi perheitä, joissa on teini-ikäisiä poikia, on pyritty saamaan kiireellisesti pois leiriltä. Tannerin mukaan kaikki tällaiset perheet on saatu kotiutettua Suomeen.

Jihadistien hyökkäys kyseiseen vankilaan ei tullut suoranaisena yllätyksenä. Tavoite on ollut tiedossa pitkän aikaa.

– Se on vankila, josta he ovat sanoneet, että he pyrkivät vapauttamaan veljensä tästä vankilasta, Tanner kuvaa.

Syytä sille, miksi hyökkäys tapahtui juuri nyt, ei ole tietoa.

Millainen syyrialaisvankila Ghwayran on ja mitä kuuluu Al-Holin pakolaisleirillä oleville suomalaisille? Katso koko ulkoministeriön erityisedustajan haastattelu yllä olevalta videotla. 

Lue myös: Isisin Syyriassa valtaama vankila jälleen kurdijoukkojen hallussa

Lisää aiheesta:

Asiantuntija: Isisin vankilahyökkäys on alkusoittoa, jos länsi ei toimi – “Tässä synnytetään uutta aktiivista terroristijärjestöä” Pekka Haavisto: Osa suomalaisista lähti al-Holista jo kuukausia sitten – "Se on ollut hyvin vaarallinen matka"Al-Holin leiriltä tuodaan lapsia Suomeen – ulkoministeri Haavisto huolissaan lasten turvallisuudesta: "Meidän täytyy toivoa, etteivät he joudu ihmiskaupan kohteeksi"Kaikki al-Holin leirin naiset eivät välttämättä halua palata Suomeen – "En usko, että hän päästäisi pelkästään lapsensa Suomeen" Turkki aloitti vierastaistelijoiden palauttamisen kotimaihinsa – Haavisto: "Varmasti ovat osallistuneet aktiivisesti Isisin taistelutoimiin"Kurdijohtaja toi suomalaispäättäjille selkeän viestin Isis-leiristä: Lapset on saatava pois, vaarana jihadistiksi kasvaminen
UlkoministeriöMTV Uutiset LiveSyyriaIsisKurditKonfliktitKuolemantapaukset
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkoministeriö
  • 12.9.15:40
    Puola

    Venäjän Suomen-suurlähettiläs ulkoministeriön puhuttelussa

  • 31.7.14:42
    Suurlähetystöt

    Kohulähettiläs Titta Maja-Luoto sai uuden työn

  • 31.7.06:33
    Kylmä sota

    Juhana Vartiainen työskenteli 17-vuotiaana lähettinä ETYK-kokouksessa – tallessa on edelleen muisto historiallisesta pestistä

  • 7.7.16:56
    Portugali

    Portugalin-suurlähettiläs saa kirjallisen varoituksen – näin hän vastasi kuulemisessaan

  • 2.7.14:48
    Portugali

    Valtonen: Ulkoministeriö epäonnistui