Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suurten maatilojen tukileikkuri veisi maataloustukia 700 suomalaistilalta – koskisi erityisesti Etelä-Suomen eläintiloja

HENRIK ISAKSSON/IBL/IBL
Julkaistu 28.01.2019 19:12

MTV UUTISET – STT

Suurten maatilojen tukileikkuri veisi maataloustukia 700 suomalaistilalta. 

EU-komission esitys suurten maatilojen tukileikkurista osuisi Suomessa noin 700 tilaan. Leikkauksen arvioidaan koskevan erityisesti Etelä-Suomen eläintiloja, jotka saavat tuotantosidonnaisia tukia.

Tukileikkuri ja -katto on yksi osa laajaa maataloustukien uudistusta, jota puitiin jälleen maanantaina maatalousministerien kokouksessa Brysselissä.

Maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän (kesk.) mukaan esitys on saanut jäsenmaista erittäin paljon kritiikkiä. Suomi haluaa, että tukikatto on vapaaehtoinen ja jäsenmaat saisivat liikkumavaraa.

–  On nurinkurista, että ollaan haluttu tehokkuutta ja tuottavuutta, ja sitten tehdään tällaisia liikkeitä. Se on meidän mielestämme ristiriitaista, Leppä arvosteli STT:lle.

Komission esityksen mukaan suorien tukien määrä alkaisi leikkautua ylittäessään 60  000 euroa ja päättyisi 100  000 euroon. Näin tuet jakautuisivat komission mukaan tasaisemmin ja reilummin.

Ministeri Leppä on itsekin maitotilan isäntä ja sai edellisvuonna viljelijätukea 116  000 euroa. Näillä näkymin leikkaus ei kuitenkaan osuisi häneen, koska tila sijaitsee Etelä-Savossa, jossa tuotantosidonnaisten tukien sijaan kansalliset tuet ovat merkittävämpiä.

"Täysin populistinen heitto"

Tuottajajärjestöt, muun muassa MTK Suomessa, ovat vastustaneet esitystä, koska se vahingoittaisi maatilojen kehittymistä ja aiheuttaisi byrokratiaa.

Samoilla linjoilla on Pellervon taloustutkimuksen tutkimusjohtaja Kyösti Arovuori, jonka mielestä ajatuksessa ei ole mitään järkeä.

–  Se on täysin populistinen heitto. Siinä olisi jonkin verran järkeä, jos sillä olisi todellisia budjettivaikutuksia. Nythän niitä ei ole, Arovuori sanoo.

Hänen mukaansa leikkautuva raha jää jäsenmaan ja sektorin sisälle.

Arovuori uskoo, että komissio on antanut esityksen vastauksena julkiseen keskusteluun, jossa taivastellaan tukien kohdistumista muutamille varakkaille.

Maat ryhmittyvät suurleikkauksia vastaan

EU-maat neuvottelevat paraikaa maataloustukien uudistamisesta talouden tiukassa puristuksessa.

Maataloustukien leikkaukset tarkoittaisivat Suomelle sitä, että suorat tuet leikkautuisivat käyvin hinnoin reilu kaksi prosenttia ja maaseudun kehittämisrahoitus noin 14 prosenttia.

Slovenian johdolla iso joukko jäsenmaita vaati maanantaina, ettei maatalouden kehittämiseen tehtäisi näin suurta leikkausta.

–  Meillä on 18 maata koolla tämän asian tiimoilta. Myös käyty keskustelu osoittaa, että kakkospilaria pidetään niin tärkeänä, ettei leikkausta aiota niellä, Leppä arvioi.

Vielä on hänen mukaansa kuitenkin liian aikaista sanoa, että leikkausesitystä muutettaisiin.

 Uutista päivitetty 19.30.

Lue myös: Suomen ruokavirasto pyytää Puolalta selvitystä sairaiden nautojen teurastuksesta

Lisää aiheesta:

Kustannusten nousu ajoi maanviljelijät ahdinkoon – Essayah: "Tilanne on hankala"MTK pelkää EU:n maataloustukien romahtavan: "Traktorimarssien talvi on tulossa"Suomi sai tahtonsa läpi EU:n maatalouspolitiikan uudistuksessa – viljely turvepelloilla jatkuuPieneneekö suomalaisten maatilojen saama tuki? – EU:ssa saavutettiin sopu maatalouspolitiikan uudistuksestaEU-komissio suunnittelee leikkaavansa maataloustukia viisi prosenttia – "Rääkätyt viljelijät eivät voi maksaa kaikkea"Budjettivaliokunnan suomalaismepit: Pelot maataloustukien leikkauksesta ennenaikaisia
MaatalousJari LeppäEUKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Maatalous
  • 31.10.16:34
    Politiikka

    Hallitus haluaa kieltää kauppojen omien tuotemerkkien suosimisen

  • 27.10.20:27
    Somero

    Kustannusten nousu ajoi maanviljelijät ahdinkoon – Essayah: "Tilanne on hankala"

  • 27.10.10:00
    Ruokatuotanto

    Viljelijöillä karu "sammakkoilmiö", hyväkään sato ei kannata: "Viestimme ministereille menevät kuuroille korville"

  • 27.10.06:28
    EU

    EU:n suuri silakkavääntö alkaa – Suomen tärkeimmän kalakannan kohtalo pelissä

  • 27.10.06:01
    Tulipalot

    Noin 350 sikaa vaarassa kuolla tulipalossa Jokioisissa