Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suurlähettiläs: Afganistanin turvallisuustilanne vaihtelee nopeastikin

Afganistanin kansallisen armeijan (ANA) sotilas tarkasti autoa tiesululla Heratissa kesäkuun alkupuolella. Kuvituskuvaa.
Afganistanin kansallisen armeijan (ANA) sotilas tarkasti autoa tiesululla Heratissa kesäkuun alkupuolella. Kuvituskuvaa.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 25.07.2014 17:22

MTV UUTISET

Turvallisuustilanne Afganistanissa vaihtelee paljonkin lyhyessä ajassa ja alueittain, kuvailee Suomen Kabulin-suurlähettiläs Ari Mäki.  

Heratin kaupunki, jossa kaksi suomalaista avustustyöntekijää eilen surmattiin, on Mäen mukaan ollut aiemmin suhteellisen rauhallinen eikä siellä ole tapahtunut ulkomaalaisiin avustustyöntekijöihin kohdistettuja iskuja.  

– Kansainvälisten järjestöjen paikallisia työntekijöitä on aikaisemmin kidnapattu.  

Surmatut kaksi naista työskentelivät Heratissa International Assistance Mission (IAM) -järjestön tehtävissä. Afganistanissa toimivat kansalaisjärjestöt noudattavat omia turvallisuussäännöksiään, Mäki sanoo.   

– Heidän liikkumavapautensa on ollut perinteisesti hieman suurempi kuin esimerkiksi lähetystöjen henkilöstön. Osittain siksi, että heillä on katsottu olevan niin kiinteät suhteet paikallisiin toimijoihin.

Perjantai hidastaa tutkintaa

Moottoripyörällä liikkuneiden tuntemattomien miesten epäillään ampuneen kaksi suomalaisnaista taksiin. Uhrien ruumiiden luovuttamisesta kotimaahan ei ole vielä päätetty. Vainajat ovat Mäen mukaan yhä Afganistanin viranomaisten hallussa.  

Suurlähetystöllä ei ole uutta tietoa surmatyön tutkinnan etenemisestä, eikä lähetystö vahvista mediatietoja tutkinnan yhteydessä tehdyistä pidätyksistä. Mäki arvioi, että perjantainen pyhäpäivä hidastaa tutkintaa Afganistanissa.

Uhrien määrä kasvussa

Siviiliuhrien määrä Afganistanin levottomuuksissa on ollut kasvussa. YK:n mukaan väkivaltaisten hyökkäysten siviiliuhrien määrä on kasvanut lähes neljänneksellä alkuvuoden aikana verrattuna vuoden takaiseen. Tammi–kesäkuussa YK sai tietoonsa lähes 5 000 siviilin kuolemaa tai loukkaantumista.  

Kansainväliset Isaf-joukot ovat poistumassa maasta vuoden lopussa. Vastuuta turvallisuudesta on siirretty yhä enemmän afgaaniviranomaisille.   

– Iskut heitä kohtaan ovat lisääntyneet, ja afgaanijoukkojen uhrien ja siviiliuhrien määrä on noussut, Mäki sanoo.  

Hän arvelee, että iskun kohdistuminen suomalaisnaisiin on saattanut johtua uhrien ulkomaalaisuudesta.  

Lisää aiheesta:

BBC: Ainakin 20 siviiliä surmattu Afganistanissa Talebanin ja vastarintaliikkeen välisessä konfliktissaKaoottiset hetket odottavat suomalaissotilaita Kabulissa – tämä on pahin ja arvaamattomin paikka: "Silloin voi tapahtua vahingossa mitä vain"Ihmisiä kuljettanut bussi räjähti Afganistanissa – pommi-iskut ja väkivallanteot rajussa kasvussa Yhdysvaltojen ilmoituksen myötäJärjestöt: Palautukset Afganistaniin olisi keskeytettävä – maata ei voi enää "miltään osin pitää turvallisena"Rikollisryhmät sekoittavat Afganistanin tilannetta entisestään – sieppaajien kiinni saaminen epätodennäköistäAfganistanissa siepatun suomalaisnaisen kohtalosta vain vähän tietoa – UM: lunnaisiin ei suostuta
Avustustyöntekijöiden surmaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Avustustyöntekijöiden surma
  • 3.8.07:06
    Gaza

    Jälleen isku avustustyöhön – Punaisen Puolikuun työntekijä kuoli Gazassa

  • 19.01.201508:59
    Rikos

    IS: Suomalaiset avustustyöntekijät murhannut sai kuolemantuomion

  • 03.08.201414:33
    Ulkomaat

    Suomalaisnaisten murha Afganistanissa: Kuusi henkilöä pidätetty

  • 02.08.201409:37
    Ulkomaat

    IS: Läpimurto suomalaisnaisten murhassa Afganistanissa – pidätetyillä tappolista

  • 28.07.201416:34
    Ulkomaat

    Ramadan hidastaa Afganistanin suomalaissurmien tutkintaa