Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Supertammat palaavat jättipottijahtiin

Ilkka Pyysalo tuo hallitsevan kuningattaren tänään Lahden raveihin Vermoon.
Ilkka Pyysalo tuo hallitsevan kuningattaren tänään Lahden raveihin Vermoon.Suomen Hippos ry
Julkaistu 16.03.2017 07:00
Toimittajan kuva

Sonja Julkunen

sonjajul

Hallitseva ravikuningatar Saaga S ja 4-vuotiaiden lämminveritammojen ikäluokkaa viime vuonna komentanut Callela Ladyboss ovat Triplatonni-ravien tähtiä.

Molempien kohdalla ylivirkeys on kysymysmerkki taustajoukoille kauden avauskilpailuissa, joissa voittajahevosta odottaa muhkea 3000 euron suuruinen ykköspalkinto.

11-vuotias suomenhevostamma, kaksinkertainen ravikuningatar Saaga S vetäytyi talvitauolle marraskuun puolivälissä ravattuaan arvovoiton Toto76-raveissa.

– Kerrankin on saatu vietettyä treenitaukoa niin kuin on suunniteltu. Hevosella ei ole ollut mitään terveysongelmia ja kelitkin ovat olleet kohtuulliset, omistaja-valmentaja Ilkka Pyysalo raportoi.

– Lunta olisi tietysti voinut olla enemmän, mutta jäällä on päästy hyvin ajamaan. Kerran Saaga oli tarhassa kolhaissut hokilla vuohisensa auki, mutta sen isompaa takapakkia ei ole tullut.

Viimeistelyajot kauden avausstarttiin sen sijaan on suoritettu poikkeuksellisesti – aiemmista vuosista poiketen raviradalla ei ole käyty kertaakaan.

– Muutaman ratahiitin olisin halunnut käydä ajamassa, mutta nyt ne jäivät olosuhteiden vuoksi tekemättä. Kotona tamma on kyllä tuntunut hyvältä, mutta vähän jännittää että mitenhän se jaksaa heti täyden matkan vetää muita hurjia vastaan, Pyysalo pohtii.

– Tämä ei ole myöskään mikään huippu matkustaja. Sen reissaaminen vähän paranee kisakauden edetessä, mutta tänään luvassa on varmaan aika touhukas ja äänekäs matka.

Oman mausteensa illan kilpailuun tuo hevosen mieliala – lähtöauton takana yli-innokkuus voi kostautua laukan muodossa.

– Hevonen on pikku hiljaa kerännyt painetta ja ollut kyllä aika virtavan oloinen kotitreeneissä. Viime kesänä sillä oli usein puolilaput, mutta nyt mennään avovehkeillä. Vetopallot on lisäksi käytössä. Toiveissa olisi saada ehjä startti, saada hevonen pysymään ravilla ja juoksemaan porukassa maaliin, Pyysalo tiivistää.

Saaga S kilpailee numerolla kolme jo ennen Toto4-kierrosta ravien kolmannessa lähdössä, johon pelataan Voittaja-peliä. Klikkaa tästä pelikupongille!

Heikki Korhonen ja seppeleSuomen Hippos/Ilkka NisulaHeikki Korhonen.

Ei enää lasten leikkejä

Heikki Korhosen silmäterä, 5-vuotias Callela Ladyboss päätti sekin viime kautensa komeaan arvovoittoon marraskuussa, kun lämminverilahjakkuus seppelöitiin Derbyn Tammachampioniksi.

– Koko talvitauko on mennyt mahdottoman hyvin, eikä mitään negatiivista ole ilmaantunut. Eilen liikutettiin kevyemmin, ja maanantaina ajoin hiitin. Ihan se vaikutti olevan entisellään, Korhonen arvioi.

– Meillä ei tosin käydä radalla eikä ajeta vetojakaan kuin kovimmillaan 1.22-kilometrivauhtia, joten paikat tai henget eivät varmaan ole ihan viimeisen päälle auki. Tamma on kuitenkin saanut paljon liikettä, ja mielestäni sen pitäisi jo nyt riittää lähdössään pitkälle.

Suurin jännitys Callela Ladybossin suorituksessa kohdistuukin ensimmäisiin kymmeniin metreihin, jolloin laukka voi olla pinnassa etenkin tauon jäljiltä.

– Kevään ensimmäisissä starteissa yli-innokkuutta on aiemmin ollut havaittavissa. Siinä on kuskilla tarkka paikka, kun ei saisi pitää eikä laskea liikaa. Kun vain pääsisi ravia ensimmäiset viisikymmentä metriä ja saisi jonkun kohtuullisen paikan, niin loppu pitäisi olla jo helpompaa, Korhonen uskoo.

Treenikauden perusteella Callela Ladyboss on tosin kehittynyt myös henkisiltä ominaisuuksiltaan sitten nelivuotiskauden.

– Tamma on ollut viime aikoina oikein poikkeuksellisen maltillinen ja ymmärtäväinen, ihan kahdella sormella ajettavissa. Aiemmin se on ollut turhan meneväinen, nakellut niskojaan ja touhunnut sellaista ylimääräistä. Turha täpinä ja lapsen leikki vaikuttaisi jääneen pois, omistaja-valmentaja kehuu.

Callela Ladyboss kilpailee numerolla kolme Toto4-kierroksen avauskohteessa, johon pelataan myös Voittaja-peliä. Potissa on 2000 euroa Bonus-rahaa! Klikkaa tästä pelikupongille.

Lahden Toto4-ravit on huonojen rataolosuhteiden vuoksi siirretty ajettavaksi Vermon kaviouralle. MTV Maxilla ja CMore-palvelussa Toto4-riviä jännitetään tuttuun tapaan kello 19 alkaen.

Lisää aiheesta:

Valmentajanvaihdos, verikokeita ja hierontaa – suomenhevostähdet ovat valmiina Derby-karsintoihinVoittokone jatkaa siitä mihin Kriterium-finaalissa jäi?Lunki lahjakkuus jackpot-rahojen vartijanaValmentaja joutui tallipojaksi – ”Matalapaine mietityttää”Kansansuosikki Toto5-pankkina – ”Kaiken järjen mukaan voittaa”Tyhjällä renkaalla suurkilpailukolmoseksi – ”Mieletön taistelijatamma”
UrheiluRavit

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 09:16
    Liiga

    Lahden Pelicans: Joukkopotkut

  • 08:40
    Liiga

    Kovaa faktaa SM-liigaseuroista – kolme vavahduttavaa huomiota: "Tämä on todella poikkeusvuosi"

  • 08:30
    Liiga

    Pikkuseura ei arkaile: Selvä kanta SM-liigan myllerrykseen

  • 07:58
    NHL

    Bobby Orr jäi kakkoseksi! 18-vuotias tähtilupaus kaappasi NHL-ennätyksen

  • 07:11
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä teki "erikoisen päätöksen" – suomalaistähti haastajan asemassa: "Ei se ainakaan helpota"