Fortum teki ennätyksellisen yli kuuden miljardin euron tappion myydessään omistuksensa saksalaisesta kaasuyhtiö Uniperista Saksan valtiolle. Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen kommentoi tiedotustilaisuudessaan, että Uniper-kauppa oli virhearvio, josta vastuun kantaa Fortumin johto.
Saksan valtio hankkii Fortumilta kaikki Uniper-osakkeet 1,7 eurolla osakkeelta eli yhteensä puolella miljardilla eurolla. Fortum oli vuosien varrella ostanut Uniperin osakkeita seitsemällä miljardilla eurolla ja tappiota tuli Fortumin toimitusjohtajan Mikko Rauramon mukaan yli kuusi miljardia euroa.
Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen kertoi tiedotustilaisuudessa, että Uniper-kauppa on paljastunut virhearvioksi, josta vastuun kantaa Fortumin johto.
Hän ei kuitenkaan ota kantaa siihen, pitäisikö Fortumin toimitusjohtajan Markus Rauramon erota tehtävästään.
Nyt neuvoteltua ratkaisua Tuppurainen pitää osakkeenomistajien kannalta parhaana mahdollisena.
Voit lukea tiedotustilaisuuden kulusta tarkemmin tiedotustilaisuuden aikana tehdystä hetki hetkeltä -seurannasta alta.
13.29: Suora lähetys on nyt päättynyt! Kiitos seurasta.
13.28: Tuppurainen: Fortumin hallitus on nyt arvioinut, että osakkeiden myyminen tähän hintaan oli osakkeenomistajien etujen mukainen.
13.27: Tuppurainen Uniperin Ruotsin ydin- ja vesivoimaliiketoiminnasta: Fortumilla ei ole mahdollisuuksia nyt poimia rusinoita pullasta. Fortumilla on tulevaisuudessa etuosto-oikeus.
13.23: Tuppurainen: Valtio-omistaja on kaikissa olosuhteissa tuonut esille dialogissa yhtiön edustajien kanssa, että valtiolla ei ole intressiä Keski-Euroopan kivihiilibisnekseen tai liiketoiminnan kasvattamiseen Venäjällä. On ollut yhtiön hallituksen valinta tulla Uniperin omistajaksi.

