Suomessa käytettävä koronatestaus- ja jäljitysstrategia on päivitetty. Ministeri Krista Kiuru (sd.) kertoi muutoksesta hetki sitten tiedotustilaisuudessa.
Kiurun mukaan jatkossa kaikilla, joilla on koronaan sopivia oireita tai epäily tartunnasta, on oltava mahdollisuus koronatestiin.
– Olennaista on, että jatkossa kaikkien lieväoireisten hengitystieinfektioita sairastavien on vältettävä kontakteja oireiden ajan. Uudistetussa strategiassa testausta laajennetaan iästä riippumatta, Kiuru kiteytti.
Kiurun mukaan joissain tapauksissa ihmiset ovat joutuneet jopa taistelemaan testiin pääsystä joillain alueilla.
Ministeri Kiuru kertoi, että jatkossa myös ihmisten, joilla on kaksi rokotusta tai sairastettu tauti ja yksi rokotus, on oltava mahdollisuus koronatestiin. Tässäkin asiassa on ministerin mukaan ollut ongelmia. Lisäksi alle 12-vuotiaiden lasten testaamista suositellaan.
Tavoitteena on, että kaikkialla Suomessa testiin pääsisi vuorokaudessa ja myös tulos saataisiin vuorokaudessa.
Kotitestaus laajaan käyttöön
Krista Kiuru sekä STM:n osastopäällikkö Taneli Puumalainen kertovat, että Suomessa aiotaan ottaa käyttöön myös laajamittainen kotitestaus sekä antigeeni- eli pikatestaus. Kiuru kertoo, että testejä voitaisiin tehdä esimerkiksi kouluissa ja työpaikoilla.