Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eduskunta pui tänä aamuna kritisoitua maahantulomallia – THL:n Salminen: "Rajamalli tuli tässä testattua"

Lehtikuva
Julkaistu 29.06.2021 10:36
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Elisa Husu

elisa.husu@mtv.fi

Eduskunnan täysistunnossa keskusteltiin tänään muun muassa tartuntautilain väliaikaisesta muuttamisesta. Asiaan kohdistui erityistä kiinnostusta Pietarista Suomeen palanneiden jalkapalloturistien runsaiden koronatartuntojen vuoksi. 

Hallituksen kaavailemassa maahantulomallissa Suomeen saapuvilta ei vaadittaisi pakollista karanteenia.

Sen sijaan matkailijat voidaan ohjata pakolliseen koronatestiin, mikäli heillä ei ole esittää todistusta sairastetusta koronataudista, saaduista rokotteista tai negatiivisesta ennakkotestitodistuksesta. 

THL:n johtajan Mika Salmisen mukaan THL olisi toivonut maahantulomalliin pakollista karanteenia.

– Tässähän tulee tavallaan meidän rajamallimme testattua. Nyt on toimittu juuri sen mallin mukaan, mitä on tarkoitus jatkossa noudattaa. Ehkä tästä saadaan vähän realismia siihen, miten malli toimii suuremmilla matkustajamäärillä, Salminen sanoo.

Lue myös: Pietarista tulleet tartunnat estävät perustasolle siirtymisen pääkaupunkiseudulla – HUSin johtajaylilääkäri: ”Suunta on nyt toinen”

Lue myös: Pietarista Suomeen palanneiden kisaturistien koronatartuntojen määrät kasvavat, THL:n Salminen: "Rajamalli tuli tässä testattua"

Lisää aiheesta:

Pietarista tulleet tartunnat estävät perustasolle siirtymisen pääkaupunkiseudulla – HUSin johtajaylilääkäri: ”Suunta on nyt toinen”THL:n Salmiselta suorat sanat hallituksen kaavailemasta maahantulomallista: "Tässähän tuli meidän rajamallimme testattua"Pääministeri Marin kehottaa jokaista itärajan ylittäjää menemään koronatestiinVaalimaan rajanäytteissä jo 34 koronatartuntaa – HUS ja THL patistavat Venäjältä palanneita testeihin: "On riski, että tartunnat leviävät juhannuksena"Uudessa maahantulomallissa ei mainita omaehtoista koronakaranteenia – testistä kieltäytymisestä voitaisiin rangaistaMinisteri Kiuru: Riskimaista tulleet voidaan määrätä jatkossa pakkokaranteeniin ja -testaukseen – uhmaamisesta jopa vankeusrangaistus
KoronavirusMarinin hallitusTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • Eilen06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"