Sisäministeriö tiedotti eilen Suomen vastaanottavan 175 turvapaikanhakijaa Välimeren alueelta. Etusijalla ovat kaikkein heikoimmassa asemassa olevat, kuten lapset ja yksinhuoltajaperheet. Seuraavaksi asiaa käsitellään valtioneuvoston yleisistunnossa, kertoo Maahanmuuttoviraston ylijohtaja Jaana Vuorio.
Maahanmuuttovirastossa aletaan konkreettisiin toimiin turvapaikanhakijoiden vastaanottamiseksi heti, kun virallinen päätös valtioneuvoston yleisistunnossa on tehty.
– Siirto tulee todennäköisesti tapahtumaan muutaman kuukauden sisällä. 175 henkilön vastaanottamisessa ei ole teknisiä ongelmia, Vuorio kommentoi.
Kuka päättää ketkä saavat turvapaikan?
Välimeren pakolaisleirit ovat ylitsepursuavan täynnä, joten alaikäisiä ja yksinhuoltajaperheitä riittäisi Suomeen siirrettäväksi enemmänkin kuin 175 henkilön verran.
Vuorion mukaan turvapaikanhakijoiden valinnassa tehdään viranomaisyhteistyötä.
– Käymme läheistä dialogia sen maan viranomaisten kanssa, jossa turvapaikanhakija tällä hetkellä on. Voi olla, että tässä tapauksessa meillä on tarvetta lähettää delegaatio valintaa suorittamaan, Vuorio lisää.
