Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi päättää tänä vuonna, mikä hävittäjä korvaa Hornetit – Antti Kaikkosen mukaan hävittäjähankintaa ei voi koronan varjolla lykätä

11:43Miljardien hävittäjähankinnat etenevät epidemian keskellä, puolustusministeri Antti Kaikkonen:"Tämän kuun lopussa tehdään tarjouspyynnöt"Katso videolta, mitkä viisi taistelukonetta ovat mukana hankintakilpailussa!
Julkaistu 12.01.2021 20:18
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Suomen on tänä vuonna tarkoitus tehdä päätös hävittäjähankinnoista. Hintakatto hankinnalle on 7–10 miljardia euroa.

Hornet F/A 18 -hävittäjä on jäämässä eläkkeelle vuoteen 2030 mennessä.

Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) kertoo, että koronavirus on tuonut pientä viivettä hankkeeseen.

– Tämän kuun lopulla on tarkoitus lähettää viimeiset tarjouspyynnöt vielä mukana oleville viidelle toimijalle. Hankintapäätös on tarkoitus tehdä tämän vuoden lopulla.

Hankittavat koneet ovat käytössä jopa 2060-luvuille asti, Kaikkonen kertoo. Konemalli valitaan tarkkaan.

– Loppuvuodesta voidaan päätös tehdä. Siinä painotetaan montaa asiaa, ennen kaikkea suorituskykyä meidän tarpeisiimme nähden, mutta katsotaan myös esimerkiksi huoltovarmuutta ja teollista yhteistyötä.

"Hanketta ei voi lykätä"

Ensimmäiset hankittavat koneet saapuvat tämänhetkisten suunnitelmien mukaan Suomeen vuonna 2025. Tämän jälkeen koneet liitävät Suomeen asteittain.

Koronakriisin myötä on myös väläytelty, tulisiko hävittäjähanketta lykätä. Kaikkosen mukaan vanhan kaluston ”tekohengitys” tulisi loppupeleissä kalliimmaksi.

– Ei sitä oikein voi lykätä. Aseistus vanhenee, tekniikka vanhenee ja metalli väsyy. Ne ovat tehtävänsä tehneet, Kaikkonen toteaa.

Lue myös: Hävittäjätarjokkailta pyydetään pian ota tai jätä -tarjoukset Hornetien seuraajista: Enää ei neuvotella

Lisää aiheesta:

Koronapandemia toi kapuloita hävittäjähankkeen rattaisiin: "Onni tässä onnettomuudessa oli, että..." – näin paljon HX-hanke maksaa SuomelleHävittäjätarjokkailta pyydetään pian ota tai jätä -tarjoukset Hornetien seuraajista: Enää ei neuvotella Puolustusministeri Kaikkoselta viesti hävittäjähankinnan lykkäämistä haikaileville: "Vastaus on yksiselitteinen"Korona lykkää lopulliset tarjouspyynnöt hävittäjistä yli vuodenvaihteen – valintapäätös sinetöidään ensi vuonnaSuomen hävittäjähankinnan hintalappu tarkentumassa, komentaja muistuttaa suuruuden ekonomiasta: "Kallista, jos olemme loppuvuosina ainoa käyttäjä"Suomi pyysi tarjoukset Hornetien seuraajasta – "60 plus on minimivaatimus"
HävittäjätHornetAntti KaikkonenPuolustusvoimatViiden jälkeenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hävittäjät
  • 16:34
    Kotimaa

    Ex-komentaja Lindberg kumoaa kolme epäilystä F-35-hävittäjistä

  • 16:32
    Puolustusvoimat

    Suora lähetys kello 18: Hävittäjähistoriaa! MTV seuraa Suomen ensimmäisen F-35:n julkistusta Texasissa

  • 06:19
    F-35

    F-35 on sotinut tänä vuonna: Kysyimme Ilmavoimilta, mitä hävittäjän taistelutehosta on paljastunut

  • Eilen05:00
    Donald Trump

    Kommentti: Suomen suuren päivän yllä roikkuu synkkä varjo

  • 14.12.05:00
    F-35

    Miten Suomen F-35 pärjäisi Venäjälle? Kysyimme Ilmavoimilta