Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi ottaa velkaa nyt huimaa vauhtia – Satasen seteleiksi pinottuna viime vuoden velka nousisi 39 kilometrin korkeuteen

2:18Valtio ottaa velkaa huimaa vauhtia – viime vuonna tehtiin uusi ennätysVideo: Valtio ottaa velkaa huimaa vauhtia – viime vuonna tehtiin uusi ennätys.
Julkaistu 24.01.2021 19:07
Toimittajan kuva

Vesa Kallionpää

vesa.kallionpaa@mtv.fi

VesaKallionpaa
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Valtio teki viime vuonna uuden Suomen ennätyksen velanotossa, kun valtiokonttori keräsi kansainvälisiltä markkinoilta peräti 39 miljardin euron velat. 

Summan suuruutta kuvaa se, että tiiviisti päällekkäin aseteltuina sadan euron seteleinä siitä syntyisi 39 kilometriä korkea pino.

Kokonaan uutta velkaa valtio otti viime vuonna 18 miljardia ja 21 miljardia lainattiin vanhojen velkojen maksuun.

Tänä vuonna uutta velkaa arvioidaan otettavan 12 miljardia ja erääntyvien velkojen maksun jälkeen kokonaisvelanotto nousee 36 miljardiin. Vielä toissa vuonna koko velanotto oli 15 miljardia.

Valtiokonttorin pyörittämä lainaralli huimaa päätä, mutta korkotaso suosii Suomea. 

– Elämme edelleen poikkeuksellisessa maailmassa, jossa yleinen korkotaso on hyvinkin alhainen. Tällä hetkellä Suomi ottaa lainaa markkinoilta alle nollakorolla, kertoo Valtiokonttorin finanssijohtaja Teppo Koivisto. 

Velanotto ilman vastaavaa talouskasvua ei voi kuitenkaan jatkua loputtomiin.

 – Kyllä velkaantuminen on ollut poikkeuksellisen voimakasta viime vuonna ja tulee olemaan myös tämän vuoden aikana ja tietysti tämä matala korkotaso on luonut tiettyä pelivaraa velkaantumiselle.

– Mutta vähänkin pitemmällä aikavälillä pitää kuitenkin muistaa, että lisävelasta voi olla myös haittaa tilanteessa jossa korkotaso lähtee nousemaan ja tämä voi sitten aika nopeastikin nostaa velanhoidon kustannuksia.

Nykyisten nollakorkojen aikaan hirmuinenkaan velanotto ei Suomea rasita, mutta jo yhden prosenttiyksikön koronnousu toisi Suomelle pelkästään tänä vuonna lähes 400 miljoonan euron lisämenot.

Valtiovarainministeriö onkin varoitellut liian velkaantumisen vaaroista ja tarpeesta saada Suomen talous ajoissa terveemmälle pohjalle. Valtion velka kasvaa tänä vuonna jo 136 miljardiin euroon eli lisävelkaa otetaan11 kilometriä korkea pino satasen seteleitä.

Lisää aiheesta:

Valtion velka nousee poikkeuksellisten kriisien takia 146 miljardiin euroon – ekonomisti: "On syytä olla huolissaan"Suomi ottaa tänä vuonna uutta velkaa 8 miljardia vähemmän kuin oli suunniteltu – tästä on kyseMarkus Leikolan kolumni: Meidän yhteinen velkamme ja kauhistelun lyhyt oppimäärä – tässä valtionvelan faktat miljardin tarkkuudellaEtlan Aki Kangasharju: Kun koronakriisi on ohi, alkavat hallituksen riidat taloudesta – "Velkaannumme tänä vuonna jopa 10-20 miljardia euroa"Suomella on lähes 100 miljardia velkaa, jota ei tarvitse maksaa poisProfessori vastaa: Mitä tapahtuisi, jos Suomi ei ottaisi lisää velkaa?
SuomiRahaVelkaKorotTalous

Tuoreimmat aiheesta

Suomi
  • 18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 17:26
    Mäntsälä

    Tunnetko tämän miehen? Poliisi pyytää havaintoja mahdollisesti avun tarpeessa olevasta ihmisestä

  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"