Suomen koripallomaajoukkue kukisti Kroatian pistein 94–86 ja eteni EM-kisoissa kahdeksan parhaan joukkoon. Suomi kohtaa tiistaina Espanjan.
Lauri Markkanen kantoi Suomea läpi ottelun ja teki miesten maajoukkueen yhden ottelun piste-ennätyksen 43 pistettä. Sasu Salin heitti 17 pistettä.
LUE MYÖS: MTV Urheilu seurasi: Susijengi eteni sensaatiomaisesti EM-puolivälieriin! Lauri Markkaselta järjetön ottelu!
Kroatia avasi pelin 4–0-nykäyksellä ennen kuin Suomi oli saanut heittoakaan ilmoille, mutta Suomi toipui nopeasti. Lauri Markkasen donkki nopean hyökkäyksen päätteeksi vei Suomen 13–6-johtoon, kun ottelua oli takana 3.25 minuuttia.
Kroatia pelasi palloa järjestelmällisesti korin läheisyyteen Bojan Bogdanovicille ja Dario Saricille, joka tasoitti pelin vapaaheittoviivalta tilanteeseen 18–18. Mario Hezonjan kolmonen vei Kroatian ensimmäiselle tauolle 21–20-johdossa. Kolme kolmosta ja 9 pistettä upottanut Sasu Salin oli Suomen paras pistemies ensimmäisellä neljänneksellä.
Markkasen kolmonen vei Suomen 27–25-johtoon ja pakotti Kroatian aikalisälle, kun puoliaikaan oli 7.10 minuuttia.
Heinäkuiseen MM-karsintapeliin verrattuna Kroatia on siirtynyt pelaamaan Suomea vastaan pienemmillä viisikoilla, eikä NBA-sentteri pelannut avauspuoliajalla ennen toisen neljänneksen viimeisiä kolmea minuuttia.
