Suomessa suosiotaan kasvattava frisbeegolf ammattimaistuu räjähtävää vauhtia. Maailman kovin kärki löytyy edelleen Yhdysvalloista, mutta suomalaispelaajien tulevaisuus on valoisa.
Entinen frisbeegolf-huippu ja Discmania-brändin perustaja Jussi Meresmaa on merkittävä tekijä lajin kasvukehityksessä 2000-luvun alusta tähän päivään.
Meresmaalla kunnianhimoa riittää. Seuraavat askeleet lajin kasvun kannalta ovat selvät.
– Mulla on ihan selkeä missio. Mä haluan tehdä frisbeegolfista maailmanlaajuista urheilua, Meresmaa tiivistää.
Meresmaa toimii aktiivisesti lajin taustalla. Hän järjestää kilpailuja ja pyrkii antamaan urheilijoille mahdollisuuden olla ammattilaisia.
– Itse kun 90-luvulla yritin olla ammattilainen, niin kyseessä oli enemmänkin erittäin kallis harrastus, lajilegenda kertoo.
Suomalaisilla hyvät mahdollisuudet lajin kärkeen
Meresmaa näkee suomalaisten huippupelaajien mahdollisuudet valoisana. Käytännössä huipulle pääseminen tarkoittaa sitä, että on muutettava Yhdysvaltoihin. Lajin päämarkkina on tällä hetkellä siellä.
Taso Yhdysvalloissa on tällä hetkellä todella kova. Parhaat suomalaispelaajat voivat napata palkintosijoja kansainvälisissä kilpailuissa, mutta lajin absoluuttinen huippu kovenee koko ajan. Kärjen karkaaminen on Meresmaan mukaan estettävissä.
– Sen estäminen vaatii suomalaisilta pelaajilta ja heidän tukijoiltaan erittäin suuria panostuksia, että pidetään kärki näkökentässä, Meresmaa painottaa.
Somessa on oltava olemassa
Kovimpaan tulokärkeen pääsemiseksi vaaditaan kuitenkin muutakin kuin pelkät pelitaidot. Meresmaa korostaa sosiaalisen median merkitystä. Urheilijan on oltava olemassa myös somessa.
– Sä voit olla maailman paras pelaaja, mutta jos sulla ei ole sosiaalisessa mediassa presenssiä, niin pääset vain tiettyyn pisteeseen, Meresmaa sanoo.
Yhtenä esimerkkinä loistavasta sosiaalisen median haltuunotosta Meresmaa mainitsee saksalaisen . Lizotte on pystynyt luomaan itselleen somessa fanikunnan.


