Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen yleisurheilupomolta kova linjaus Israelista – "Ei voi sulkea tältä silmiä"

SUL:n puheenjohtaja Riikka Pakarinen haluaa sulkea Israelin kansainvälisistä urheilukisoista.
SUL:n puheenjohtaja Riikka Pakarinen haluaa sulkea Israelin kansainvälisistä urheilukisoista.
Julkaistu 21.05.2025 15:12

MTV URHEILU – STT

Israel pitäisi sulkea kansainvälisistä urheilukisoista Gazan tapahtumien vuoksi, esittää Suomen urheiluliiton (SUL) puheenjohtaja Riikka Pakarinen. 

Hän kertoi näkemyksensä nauhoitetussa haastattelussa, joka esitettiin Helsingissä järjestetyssä huippu-urheiluseminaarissa.

Pakarinen sanoi pitävänsä tärkeänä, että tilanteeseen on otettu sanallisesti kantaa, mutta lisäsi, ettei pelkkä puhe riitä.

– Urheilu ei voi sulkea tältä silmiä, Pakarinen sanoi.

Pakarisen mukaan Kansainvälinen yleisurheiluliitto WA ei ole käsitellyt vielä asiaa, mutta Pakarinen on keskustellut asiasta WA:n hallituksen suomalaisen jäsenen Antti Pihlakosken kanssa.

Lue myös: SE-mies: Ura ohi

WA on ollut johdonmukaisen tiukka suhteessa Venäjään, ja Pakarinen vertasi tätä suhtautumiseen Israeliin.

– Samalla tapaa kuin Venäjän kohdalla, tässä on peruste toimia. Minusta on tärkeää, että asia nostetaan esiin myös kansainvälisissä urheilujärjestöissä, Pakarinen sanoi.

Seminaarissa paikalla ollut Suomen olympiakomitean puheenjohtaja Petteri Kilpinen ei ottanut Pakarisen näkemykseen suoraan kantaa, vaan sanoi Suomen olympiakomitean toimivan Kansainvälisen olympiakomitean kautta.

– Tosi hyvä ulostulo. Meidän vahva vaikuttamiskanavamme on Kansainvälinen olympiakomitea, jossa nostamme asioita esiin, Kilpinen sanoi.

Lisää aiheesta:

Hurja Venäjä-päätös herätti vaatimukset boikotista – Olympiakomitean pomo Jan Vapaavuori: "Tarvitsemme yhdistäviä tekijöitä"Kielteinen Venäjä-kanta jäi selvästi vähemmistöön KOK:ssa – Euroopan ulkopuolella tuki osallistumiselle selvempiSuomalainen urheiluvaikuttaja arvostelee KOK-pomoa kohupäätöksestä – povaa Venäjän reagoivan voimakkaasti: "En yllättyisi"KOK lähetti tyrmistyttävän paimenkirjeen – yritti puuttua jäsenmaidensa Venäjä-kantoihin: "Jotta he eivät allekirjoittaisi""Venäjä-tapaus ei loppuun käsitelty" – Essayah myöntää pelisääntöjen puutteenIAAF:n hallituksen Pihlakoski: Mädät omenat pitää heittää korista
YleisurheiluOlympiakomiteaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos

  • ti15:05
    Urheilu

    Kolmiloikkaaja Senni Salmisen isä on kuollut

  • ma18:52
    Oliver Helander

    Oliver Helander 90 metrin keihäsmiehen alaisuuteen

  • 19.10.17:39
    Urheilu

    MM-kultaa Suomeen – huikea SE tuli: "Ihan tällaista en osannut odottaa"

  • 18.10.09:50
    Wilma Murto

    Tämä on Wilma Murron tilanne nyt – yllätys kauden ensimmäisissä treeneissä