Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomelle ei ole kannattavaa lainata rahaa EU:lta puolustushankintoihin, sanoo Etla

Rahan lainaaminen EU:sta puolustushankintoja varten ei ole Suomelle edullisin vaihtoehto, vaan puolustushankinnat kannattaisi tehdä kansallisella rahoituksella.
Rahan lainaaminen EU:sta puolustushankintoja varten ei ole Suomelle edullisin vaihtoehto, vaan puolustushankinnat kannattaisi tehdä kansallisella rahoituksella.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 04.08.2025 00:01

MTV UUTISET – STT

Tuotannon keskittäminen uhkaa pieniä suomalaisia puolustusalan yrityksiä ja huoltovarmuutta.

Rahan lainaaminen EU:sta puolustushankintoja varten ei ole Suomelle edullisin vaihtoehto, vaan puolustushankinnat kannattaisi tehdä kansallisella rahoituksella.

Näin sanoo Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen Etlan ennustepäällikkö Päivi Puonti tuoreessa muistiossa, jossa käsitellään EU:n puolustuksen talousdilemmaa.

– Safe-välineen tarjoama rahoitus on tällä hetkellä edullinen ratkaisu vain kolmelle jäsenmaalle eli Italialle, Ranskalle ja Espanjalle, Puonti sanoo tiedotteessa.

Lue myös: Eurooppa aseistautuu Venäjän uhan edessä – tällainen on Safe-väline

EU hyväksyi keväällä 150 miljardin euron Safe-puolustuslainavälineen, jonka kautta jäsenmaat voivat tehdä puolustushankintoja EU:n takaamalla lainalla. Välineestä on tarkoitus tukea EU-maiden yhteisiä puolustushankintoja ja keskittää puolustustarvikkeiden tuotantoa.

– Keskitetyt puolustushankinnat voivat EU:ssa alentaa kustannuksia, lisätä tehokkuutta ja edistää koko unionin teollista kapasiteettia. Samaan aikaan riskinä on, että pienempien maiden puolustusalan yritysten tuotanto voi jopa supistua, Puonti sanoo.

Lue myös: Suomi puntaroi EU:n yhteistä puolustuslainoitusta

Lainaa kotimaisiin hankintoihin

Puontin mukaan EU:n puolustusteollisuuden tuotannon keskittäminen toisi tehokkuutta ja kustannushyötyjä, mutta samalla se uhkaisi pienempiä yrityksiä, joita Suomen puolustusteollisuus enimmäkseen edustaa. Tuotannon keskittäminen yksittäisiin suuriin jäsenmaihin ja yrityksiin ei ole eduksi myöskään kansallisen huoltovarmuuden turvaamisen näkökulmasta.

–  Suomalaisyritysten mahdollisuudet hyötyä yhteishankinnoista ovat kiinni siitä, pystyvätkö ne tuottamaan kysyttyjä tuotteita nopeasti ja kilpailukykyisesti, Puonti sanoo.

Suomi suhtautuu Etlan mukaan Safe-rahoitusvälineeseen myönteisesti, mutta pyrkii käyttämään sitä myös kotimaisiin hankintoihin. Hallituksen kanta on Puontin mukaan ristiriidassa Safe-välineen alkuperäisen tavoitteen eli hankintojen keskittämisen kanssa.

Lue myös: Suomi tarvitsee miljardikaupalla lisää rahaa puolustukseen – näin suuresta summasta on käytännössä kyse

Suomi kiinnostunut lainasta

STT kertoi viime viikolla, että Suomi on virallisesti ilmoittanut komissiolle olevansa kiinnostunut hakemaan Safesta lainaa puolustusmenoihin. 

Hallituslähteet kertoivat STT:lle, että kiinnostus ei vielä tarkoita, että Suomi lopulta hakisi lainaa. Lopulliset päätökset tehdään marraskuun loppuun mennessä, jolloin hakemus on jätettävä.

Vaikka lainan hakeminen ei olisikaan edullisin vaihtoehto puolustushankintojen rahoittamiseen, voi Safe-välineen käyttö Puontin mukaan olla Suomellekin houkutteleva vaihtoehto muista syistä. Safen kautta otettua velkaa ei huomioida EU:n finanssipolitiikan sääntöjen rajoituksissa, vaikka se tilastoidaankin kansalliseksi velaksi.

Lue myös: Näin suomalaisfirmat tähtäävät USA:n puolustusmarkkinoille – Trump hakee kasvua uusilta alueilta

2:11Suomalaisfirmat tähtäävät USA:n puolustusmarkkinoilleKesäkuu: Video: Suomalaisfirmat tähtäävät USA:n puolustusmarkkinoille.

Lisää aiheesta:

STT:n tiedot: Suomea kiinnostaisi ottaa lisää EU-velkaaEurooppa aseistautuu Venäjän uhan edessäSuomi puntaroi EU:n yhteistä puolustuslainoitustaNäin Eurooppa aiotaan "aseistaa uudelleen" Venäjän uhkaa vastaanOrpo raotti ovea EU:n yhteisvelalle puolustuksen vahvistamiseksiSuomen EU-aloite: Puolustukseen lisää rahaa
AseetSotakoneetPuolustusvoimatArmeijaEUVelkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Aseet
  • 31.10.23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • 31.10.13:58
    Halloween

    Ruotsin poliisi: Halloween-varoitus

  • 31.10.10:11
    Huumerikokset

    Lahdessa konepistoolijengi

  • 28.10.21:43
    Ukrainan sota

    Zelenskyi paljastaa: Uusilla ohjuksilla on jo isketty Venäjälle – tällaisia ne ovat

  • 28.10.09:42
    Puolustusvoimat

    Puolustusvoimat siirtyy Nato-standardin kaliipereihin uusissa käsiaseissa