Ampumahiihtäjä Suvi Minkkistä jännittää. Jopa vähän stressaa. Edessä on maailmancupkauden avaus Kontiolahdella, ja avauskilpailu on Minkkisen mukaan aina vähän kysymysmerkki.
– Se vähän jännittää, että saako sieltä ulos sellaista, mitä toivoisi saavansa ja mitä on katsastuskisoissa saanut.
Minkkinen lähtee kisaamaan joka tapauksessa hyvillä mielin, sillä neljässä katsastuskisassa suoritukset ovat olleet hyvällä tasolla.
– En näe, miksei se voisi jatkua näissäkin, mutta aina se vähän jännittää. Kovasti yritän ainakin.
LUE MYÖS: Yleisön pääsy Kontiolahden ampumahiihtokisoihin kiellettiin viime hetkillä
Minkkinen oli viime kaudella parhaimmillaan maailmancupissa 29:s ja sijoituksia tuli myös 30–40-sijan välimaastoon. Siitä on tarkoitus parantaa, sillä eteenpäin on menty. Suoraa sijoitustavoitetta on vaikea asettaa, koska kilpailijoiden tilanteesta ei voi tietää.
– Top 20 -sijoitusta tavoittelen ja uskon realistisesti, että hyvällä suorituksella sinne pääsee ja nappisuorituksella kympin tuntumaan. Ensimmäisistä kisoista, jos saisi sellaisen tasaisen lähdön, top 30 olisi ihan kohtuullinen jo.



