Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisuimarit rynnistivät joukolla EM-välieriin – Ida Hulkko kauhoi kolmanneksi nopeimman ajan

Lehtikuva
Julkaistu 22.05.2021 13:12

MTV URHEILU - STT

Ida Hulkko oli 50 metrin rintauinnin alkuerien kolmanneksi nopein Budapestin pitkän radan EM-kisoissa. Hulkko ui ajan 30,40 ja eteni myöhemmin tänään uitaviin välieriin. Hulkko jäi nimissään olevasta Suomen ennätyksestä seitsemän sadasosaa. Myös Veera Kivirinta ja Ari-Pekka Liukkonen etenivät välieriin.

Kivirinta oli 50 metrin rintauinnissa alkuerien 12:s. Hänen aikansa oli 30,95. Suomalaisnaisten rintauintitasosta kertoo, että Jenna Laukkanen oli ajallaan 31,28 alkuerien 17:s. Ajan 32,20 uinut Siiri Einiö oli 37:s. Alkuerien ykkönen oli Italian Benedetta Pilato, joka ui ajan 29,50.

– Pitää olla tyytyväinen. Kova on edelleen taso, joten hyvä, että pääsi seuraavaan vaiheeseen. Pitää nollata pää tässä välissä, varmasti siellä kovimmilla jäi myös paukkuja vielä, Hulkko sanoi Uimaliiton Twitter-tilillä.

Ari-Pekka Liukkonen oli 50 metrin vapaauinnin alkuerien kuudenneksi nopein. Liukkonen ui ajan 21,99 ja eteni myöhemmin tänään uitaviin välieriin.

Liukkosen aika alittaa Tokion olympialaisten A-rajan, joka on 22,01. Hän oli alittanut rajan jo aiemmin tänä vuonna kauhottuaan Helsingin kansainvälisissä kisoissa 21,92. EM-alkuerien nopein oli Hollannin Thom de Boer ajalla 21,76.

– Perushyvä uinti. Ei ollut mitenkään erityisen hyvän tuntuista, semmoinen paras keveys ja lennokkuus puuttuivat. Maaliintulo osui tosi huonosti, Liukkonen sanoi.

Anton Herrala oli ajalla 22,74 sijalla 36 ja karsiutui jatkosta. Sama kohtalo oli Niko Mäkelällä, joka oli 100 metrin perhosuinnissa ajalla 54,03 sijalla 46.

Lisää aiheesta:

EM-altaassa kurja suomalaisaamuIda Hulkko ja Mimosa Jallow kauhoivat EM-välieriin – "Aika perinteinen aamu-uinti"Suomalaisuimari EM-kisojen välieriin – heitti silti hyvin itsekriittisen kommentin Emilia Bottaksen Suomen ennätys rikkoutui – 16-vuotias Laura Lahtinen jatkaa murskajaisiaan MM-uinneissaLaura Lahtinen teki vapaauinnin Suomen ennätyksen 400 metrillä – karsiutui silti jatkostaLaukkasen hirmumeno jatkuu: kärkiajalla välieriin!
UintiUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Uinti
  • 30.8.15:48
    Urheilu

    Poliisi otti maailmanmestarin kiinni lentokentällä MM-kisojen jälkeen

  • 28.8.14:30
    Urheilu

    Olympiavoittaja ei päässyt sairaalaan – luuli kuolevansa: "Aloin vuotaa verta"

  • 26.8.08:52
    Urheilu

    Venäläisurheilija kadonnut: "Surullinen asia"

  • 23.8.19:56
    Urheilu

    Aliisa Soini kauhoi SE-ajalla MM-finaaliin

  • 15.8.13:51
    Urheilu

    Michael Phelpsiltä raju avautuminen – julkaisi kuvan hautakivestä