M-Sport Fordin suomalaiskuljettajat Esapekka Lappi ja Teemu Suninen putosivat heti kättelyssä ulos kärkitaistelusta Viron MM-rallissa.
LUE MYÖS: Toyota-kolmikko starttaa iltapäivään takaa-ajoasemista, Hyundai kiinni jättipotissa – näin Viron rallin lauantaiaamu eteni
LUE MYÖS: Viron rallia johtava Ott Tänak paljasti: koki Kalle Rovanperän kohtalon, selvisi huomattavasti vähemmällä – "Yritin vain päästä maaliin"
Kuuden ajetun erikoiskokeen jälkeen Lappi on kahdeksantena 47,1 sekunnin päässä rallia johtavasta Hyundain Ott Tänakista. Suninen on yhdeksäntenä 6,9 sekuntia tiimikaverinsa takana.
Jo ennen kisaa suomalaiskaksikko ennakoi, ettei Fiesta WRC:n suorituskyky riitä Viron nopeilla sorateillä. Lauantaiaamun erikoiskokeet todistivat tämän rajulla tavalla. Aikaerot kärkeen olivat jokaisella pätkällä valtavia.
– Ihan sama, onko kuudes vai kahdeksas. Ei siitä hirveästi kiksejä saa. Ei tämä varmaan pelkästään moottorin piikkiin mene. Meiltä puuttuu myös pitoa aika paljon. Koetin ruuvata koko aamupäivän, mutta en löytänyt pitoa yhtään lisää. Meni vaan huonompaan suuntaan, Lappi summasi MTV Urheilulle.
– Ekan pätkän mielestäni ajoin aika kovaa ja riskillä, mutta ei päästy lähellekään muita. Sen takia tuntui vähän turhalta edes jatkaa sillä riskitasolla, kun ei sillä mitään voittanut. Katsotaan, jos jotain keskittäisiin. Eihän tuo hyvältä näytä.
