Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaismatkailijoiden kännykän nettikäyttö huimassa kasvussa

Julkaistu 26.09.2016 03:00

MTV UUTISET - STT

Suomalaisten matkailijoiden kännykän ja tabletin datakäyttö Euroopassa on räjähtänyt nousuun.

Teleoperaattorit kertovat, että netin kännykkäkäytön halventuminen on lisännyt dataliikennettä huomattavasti. Osittain käyttöä on kasvattanut yhä yleistyvien älypuhelinten rinnalla verkkovierailumaksujen halventuminen EU-alueella viime keväänä, osittain teleoperaattoreiden asiakashinnoittelu.  

Soneralta kerrotaan, että mobiilidatan käyttö on nelinkertaistunut viime kevään jälkeen. DNA arvioi, että mobiilidatan käyttäminen on kuluneena kesänä yli kaksinkertaistunut edelliseen kesään verrattuna. Elisa luonnehtii kasvua merkittäväksi ja ennakoi trendin jatkuvan samanlaisena. Yritykset eivät julkista täsmällisiä lukuja datamääristä.

Kiitos kuuluu surffailulle

Kännykän reissukäytön lisääntyminen on nimenomaan nettisurffailua, sillä puheluiden ja tekstiviestin määrissä ei ole tapahtunut olennaisia muutoksia.  

– Hintoja on alennettu jo vuosia, ja nyt puhe ja viestit menevät jo aika lailla Suomen hinnoilla. Kyllä datan rooli on aivan ylivoimainen, ja sen käytössä on nähty vuosi vuodelta merkittäviä kasvuja, sanoo liiketoimintajohtaja Jan Virkki Elisalta.  

Virkki muistuttaa, että Suomessa käytetään kaiken kaikkiaan maailmanlaajuisesti eniten mobiilidataa per asiakas.  

– Ja se toistuu yhä vahvemmin reissatessakin, hän huomauttaa.  
Näkemykseen yhtyy DNA:n kuluttajaliiketoiminnan johtaja Pekka Väisänen, joka toteaa, että viime heinäkuussa verkkovierailudataa siirrettiin noin kolminkertaisesti edellisvuoden heinäkuuhun verrattuna.

EU-päätöksistä kuluttajan etu tai sitten ei

Väisänen arvioi, että tuleva kehitys on pitkälti riippuvaista siitä, millaisia päätöksiä EU:ssa tehdään verkkovierailumaksuista ja operaattoreiden toisilleen verkkovierailujen yhteydessä maksamista tukkuhinnoista. Verkkovierailumaksuja on säännelty vuodesta 2007 lähtien, ja niitä on asteittain laskettu.   

Soneran kuluttajaliiketoiminnan johtaja Jussi Salminen kiteyttää asian niin, että tukkuhintojen tulee laskea, koska ne eivät voi olla vähittäishintojen yläpuolella. Hän ei kuitenkaan halua ottaa tarkemmin kantaa meneillään oleviin muutoksiin.  

– Emme spekuloi tämänhetkisellä keskustelulla, koska se polveilee ja siinä on ollut jos jonkinmoista esitystä.

Lisää aiheesta:

EU:n roaming-uudistus kiihdytti datakäytön uusiin korkeuksiin: kasvu 1 300 %Operaattorit tarjoavat EU-alueella netissä surffailuun erikokoisia paketteja – viidellä gigatavulla pitäisi pärjätäIlmainen EU-roaming voi viedä Suomesta rajattoman mobiilidatan – Elisan toimitusjohtaja: ”Riski on olemassa”Kallistuuko mobiilidata pian reilusti? Operaattoreiden yhteistyöjärjestö varoittaaIlmaisella EU-roamingilla kova hinta?Elisa varoittaa hinnankorotuksista roaming-sääntelyn takia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:29
    Helsinki

    Ruumis löytyi uimarannalta Helsingissä

  • 14:04
    Kotimaa

    Työntekijä jäi kiinni hiekoituskoneeseen ja kuoli

  • 13:40
    Liikenneonnettomuudet

    Näin vakuutusyhtiöt korvaavat Lahden ketjukolarin vahingot

  • 12:00
    Sää

    Sää: "Hengähdystauko"

  • 10:21
    Räjähdykset

    Poliisilta uutta tietoa Mellunkylän räjähdyksestä: Auton omistaja loukkaantui