Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaislääkäri hämmästelee FIS:n toimia MM-hiihdoissa: "Linja oli, ettei ole mitään tiedotettavaa"

3:09Hiihtomaajoukkueen lääkäri Mira Tuovinen kisojen koronatapauksista:"Ei voi pitää valtavana yllätyksenä"Suomen hiihtomaajoukkueen lääkäri Mira Tuovinen kommentoi MTV Urheilulle Oberstdorfin MM-kisojen koronatapauksia.Lehtikuva
Julkaistu 03.03.2021 18:35
Toimittajan kuva

Ossi Karvonen, Oberstdorf

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen
Toimittajan kuva

Timo Innanen

timo.innanen@mtv.fi

@TInnanen

Suomen hiihtomaajoukkueen lääkärillä Mira Tuovisella on ollut Oberstdorfin MM-kisoissa kiireinen päivä, kun keskiviikkona paljastui ensimmäiset positiiviset koronatapaukset. 

Suomen joukkueessa tartuntoja ei ole, eivätkä tapaukset ole vaikuttaneet sinivalkoisen kisaryhmän arkeen. 

Italian kisajoukkue poistui Oberstdorfista kolmen positiivisen tapauksen jälkeen, ja keskiviikkona Norjan hiihtoliitto kertoi myös mäkihyppääjä Halvor Egner Granerudin koronatartunnasta.

Tuovinen ei pitänyt positiivisia tapauksia valtavana yllätyksenä. 

– Nyt olemme vielä siinä aikaikkunassa, että jos on altistunut ennen tänne kuplaan tulemista, niin se tauti voi sitten aktivoitua ja muuttua positiiviseksi ja tartuttavaksi, Tuovinen kommentoi MTV Urheilulle.

LUE MYÖS: "Saa nähdä, miten tässä käy" – MM-kultajahtiin lähtevä Ilkka Herola kommentoi Oberstdorfissa paljastuneita koronatapauksia videolla 

Suomalaislääkäri ei täysin allekirjoita Kansainvälisen hiihtoliiton FIS toimia asian käsittelyssä. 

– Olen tässä asiassa täysin mediatietojen varassa, sillä FIS ei ole asiasta virallisesti meille päin tiedottanut. Kysyin tuossa FIS:n edustajilta, että aikovatko he tiedottaa. Heidän linjansa oli se, ettei ole mitään tiedotettavaa. Maastohiihdon osalta ei ole positiivisia tuloksia tullut. Mutta se jättää aina hirveästi kysymyksiä ja epävarmuutta, kun urheilijat eivät pysty itse arvioimaan sitä mahdollista omaa altistumista, Tuovinen perustelee.  

Mitä mieltä Tuovinen oli Italian ratkaisusta poistua kisoista koko joukkueen voimin? Entä miten Suomen joukkueessa reagoitaisiin mahdolliseen positiiviseen koronatapaukseen? Koko Tuovisen haastattelua pääkuvan videolla.

Lisää aiheesta:

Norja saamassa kivikovan vahvistuksen olympialaisten maastohiihtoon – yhdistetyn valtias vaikeuksissa: "Kiinalaiset eivät itsekään tiedä"Ilkka Herola ärähti jossittelusta: "Kuka sen mitalin arvon sitten määrittää" – suomalaistähden olympiamenestykselle liuta perusteitaSuurin osa Suomen olympiaurheilijoista suuntaa Pekingiin ensi keskiviikkona – yksi kysymys yhä vailla vastausta: "Käydään edelleen neuvotteluja"Suomen päävalmentaja tyrmistyi Ilkka Herolan kohtelusta: "Ihan absurdi päätös" – nyt mitalisuosikin olympialaisetkin ovat uhattunaSuomalaistähdet eivät ole huolissaan MM-kisojen koronatapauksista – "Olen pystynyt luottamaan tähän kuplaan"Suomen joukkueessa odotetaan lisätietoja MM-hiihdoissa paljastuneesta koronatapauksesta: "Rutiinit ovat todella tiukat"
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 16:10
    MM-hiihdot

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 11.9.12:30
    Hiihtolajit

    Maastohiihtotähti joutui karuun tilanteeseen – "En saisi enää olla Norjan kansalainen"

  • 28.8.13:49
    Hiihtolajit

    Ruotsin hiihdon supertähti jälleen pois maajoukkueesta

  • 27.8.19:20
    Hiihtolajit

    Maastohiihtäjä Jasmin Kähärä joutui sairaalahoitoon

  • 22.8.18:57
    Hiihtolajit

    Ruotsalaistähdellä polvivamma: "Ei tarvitse leikata"