Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Suomalaiskuski yllättäen sivuun MM-rallista

Mikko Heikkilää ei alkuperäisestä suunnitelmasta poiketen nähdäkään ensi viikonloppuna ajettavassa Kreikan MM-rallissa.
Mikko Heikkilää ei alkuperäisestä suunnitelmasta poiketen nähdäkään ensi viikonloppuna ajettavassa Kreikan MM-rallissa./All Over Press
Julkaistu 25.06.2025 11:46
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Mikko Heikkilä joutuu jättämään Kreikan MM-rallin väliin.

Kisajärjestäjät julkaisivat tänään päivitetyn lähtöluettelon, jossa suomalaiskuljettajan nimi oli viivattu yli.

MTV Urheilun saamien tietojen mukaan Heikkilä joutuu jättämään kisan väliin kesäkuun alussa Sardiniassa sattuneen ulosajon vaurioitettua autoa sen verran pahasti, ettei Kreikassa ajaminen ole mahdollista.

Heikkilä ajoi Sardiniassa ulos heti toisella erikoiskokeella nuottivirheen vuoksi, ja kisa päättyi kertalaakista.

– Meillä oli hieman väärä nuotti, ja valuimme leveäksi ja ulos tieltä. Harmittaa todella paljon, eikä tästä reissusta jäänyt hirveästi kerrottavaa, Heikkilä kuvaa tapahtunutta verkkosivuillaan.

Viime vuodet EM-sarjaan keskittynyt Heikkilä, 33, teki täksi vuodeksi ison satsauksen ja lähti ajamaan kuutta WRC2-kisaa Toni Gardemeisterin TGS Motorsportin Skodalla.

Kalenteriin oli kirjattu helmikuinen Ruotsin ralli sekä kesäkauden viisi sorakisaa Euroopassa. Kolmessa jo ajamassaan kisassa Heikkilä on kerännyt 19 pistettä, ja hän on WRC2-sarjassa kymmenentenä. Kauden paras tulos on kolmossija Ruotsista.

Lisää aiheesta:

Oliver Solbergilla nolo kohtalo MM-rallin jälkeen – rangaistus mätkähtiSuomalainen rallikuski hurjassa ulosajossa – putosi arviolta 10 metriäPoliisi vihelsi pelin poikki – suomalaiskuskin MM-ralli ohiOtt Tänakille jättirangaistus Viron MM-rallissa!Suomalaiskuljettaja sairastui – MM-rallikauden avauskisa jäi viime hetkellä väliinVenäläisen kohukuskin MM-ralli päättyi lyhyeen Jyväskylässä
MM-ralliRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 06:56
    Adrien Fourmaux

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • Eilen16:24
    Esapekka Lappi

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • Eilen13:20
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"

  • Eilen11:11
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!

  • Eilen08:58
    Ott Tänak

    Ott Tänakilta täystyrmäys huhuille