Skodan Sami Pajari ajoi upean perjantain Chilen MM-rallissa ja pisti Oliver Solbergia päihin.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Viron MM-ralli 16.–19.7.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.
Pajari ajoi upeasti läpi perjantain ja johtaa WRC2-luokkaa lauantaihin lähdettäessä.
Suomalainen pisti pystyyn melkoisen näytöksen, sillä Pajarin kaula ruotsalaiseen Skoda-tallikaveri Oliver Solbergiin on ennen lauantaita jo 13,3 sekuntia.
– Niin kuin puhuttiin aikaisemmin, niin marginaalit on tosi pieniä. Kyllä siellä varmaan jotain tilanteita tulee jokaiselle. Mutta joo, ihan hyvä tilanne, Pajari sanoi.
KATSO MYÖS: Uutta kuvaa Esapekka Lapin hirmutällistä – näin kuljettajakaksikko reagoi rajuun ulosajoon
Pajari ajoi käytännössä virheettömästi ja pystyi pitämään hermonsa kurissa. Miten se temppu onnistui?
– No joo, se on ihan hyvä kysymys. Ei nyt tässä vaiheessa voi oikein vielä muuta miettiä. Oliver on siinä niin lähellä, että jos sen haluaa pitää takana, niin joutuu ajamaan ihan täysiä kyllä, Pajari sanoi.

