Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaiset olympiavoittajat huolissaan hallituksen leikkauksista: "Näkyisi raa'alla tavalla"

Suomalaiset olympiavoittajat ovat huolissaan liikuntabudjetin leikkauksista.
Suomalaiset olympiavoittajat ovat huolissaan liikuntabudjetin leikkauksista./All Over Press
Julkaistu 24.04.2024 19:44

MTV URHEILU – STT

Suomalaiset olympiavoittajat ovat huolissaan liikuntabudjetin leikkauksista. Suomen Olympiavoittajat ry korostaa tiedotteessa suomalaisen urheiluseuratoiminnan merkitystä lasten ja nuorten hyvinvoinnissa sekä liikuntaharrastuksen ja erilaisten tavoitteellisten urheilijan polkujen syntymisessä.

Yli 500 000 suomalaista harrastaa liikuntaa urheiluseurassa. Väestöstä 35 prosenttia osallistuu urheiluseuratoimintaan harrastajina, kilpailijoina, ohjaajina, valmentajina, toimitsijoina, talkoolaisina ja kannustajina. Urheiluseuratoiminta ei katso ikää – kaikille löytyy tekemistä ja osallisuutta. Urheiluseurat edustavat suurinta kansalaisaktiivisuuden muotoa Suomessa, tiedotteessa sanotaan.

– Hallituksen kehysriihessä tehtyjen liikuntabudjetin leikkausten jälkeen suomalainen urheiluseuratoiminta on uhattuna. Olympia- ja paralympiavoittajat korostavat urheiluseurojen merkitystä kasvussaan maailman huipulle. Urheiluseurat innostavat lapset ja nuoret kilpaurheilun poluille, joista osa johtaa kansainväliselle tasolla, tiedote kertoo.

Maastohiihdon olympiavoittaja Marjo Matikainen kertoo tiedotteessa seurojen vaikutuksesta omalle uralleen.

– Asuin lapsuuteni ja nuoruuteni aikana usealla eri paikkakunnalla, jolloin ympäristö ja kaverit vaihtuivat. Pysyvä ja elementti oli urheilu, jonka urheiluseurat mahdollistivat ja sitä kautta sai aina uusia kavereita nopeasti, jolloin sopeutuminen uusiin kuvioihin kävi nopeasti. Miksi sitten valitsin hiihdon silloin jo eteläisessä Suomessa asuvana, vaikka pärjäsin muissa lajeissa paljon paremmin? Urheiluseuran tarjoamat mahdollisuudet, ohjaajat ja kaverit vetivät puoleensa ja kannustivat elämän eri vaiheissa, Matikainen sanoi.

Kreikkalaisroomalaisen painin olympiavoittaja Pertti Ukkola on samoilla linjoilla.

– Urheiluseura kokoaa lapset ja nuoret paikkakunnalla ja antaa erinomaiset lähtökohdat urheilu-uralle. Seuran ohjaajat ja valmentajat ovat useasti kasvattajina ja uskaltavat puhutella nuorta tilanteissa, joissa vanhemmat kokevat arkuutta. Pitkään nuoren kanssa toimineet valmentajat tuntevat urheilijansa ja heille on muodostunut jo pienestä pitäen oikea malli viedä nuorta kohti urheilijan polkua. Urheiluseura synnyttää yhteenkuuluvuutta, jossa seuran omat asut, liput, kannattajaryhmät ja opintopolut tulevat tutuiksi. Innokkaimmat harjoittelijat antavat esimerkin muille, Ukkola toteaa.

Olympiavoittajat ry:n puheenjohtaja Tapio Korjuksen mukaan liikunnasta leikkaaminen uhkaa useiden lajiliittojen toimintaa ja myös seurojen tekemää satojen miljoonien arvoista vapaaehtoistyötä ja sen merkitystä koko Suomelle.

– Seuratyöstä ei ole varaa leikata yhtään. Päinvastoin siihen satsaaminen toisi pitkässä juoksussa säästöjä ja hyvinvointia koko Suomelle. Seurojen vapaaehtoiset ohjaavat lapsia urheilijan polulle, vetävät junioriryhmiä ja järjestävät kilpailuja ja liikuntatapahtumia. Tämän työn katoaminen näkyisi raa’alla tavalla sekä huippu-urheilijoiden määrässä että suomalaisten kansanterveydessä.

Lisää aiheesta:

Yhä useampi nuori jättää urheilun teini-iässä – valmennus keskiössäOlympiakomitea: Joka kolmas urheiluseura nostanut harrastusmaksujaan – "Päättäjät, älkää leikatko"Olympiakomitea haluaa seuraavaan hallitusohjelmaan vahvat kirjaukset liikunnan edistämisestä – tavoitteena lisätä lasten ja nuorten liikuntaaMika Anttonen muistaa elävästi karun episodin Lahden dopingskandaalista – "Sillä hetkellä ajattelin lapsia ja nuoria"Etätreenit eivät viehätä nuoria – urheiluseuroista jäänyt pois 25 000 lasta tai nuortaUrheilujärjestöjen hätähuuto ministeri Saarikolle: lasten etu huomioitava rajoitustoimissa
Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 09:25
    Snooker

    Snookerin voittokone teki sokkiratkaisun: "Katsotaan, mitä tapahtuu"

  • 08:54
    Yleisurheilu

    Usain Bolt hengästyy nykyään arkisessa puuhassa

  • 08:30
    Liiga

    Rikard Grönborg lateli painokelvotonta – Raimo Helminen hämmensi hetkeä myöhemmin

  • 07:57
    MM-yleisurheilu

    Saga Vanniselta viheliäinen paljastus

  • 07:30
    Lentopallo

    Suomen lentopallomiehille iso voitto MM-kisoissa – näin jatkopaikka varmistuu