Jalkapallon EM-kisat ovat edenneet puolivälierävaiheeseen. Perjantaina yhteen iskevät Espanja ja Saksa sekä Portugali ja Ranska.
Perjantaina EM-kisoissa pelataan kaksi herkkupalaa. Kisaisäntä Saksa joutuu kovaan testiin, kun se saa vastaansa turnauksessa tähän asti vakuuttavasti esiintyneen Espanjan. Portugali puolestaan haastaa Ranskan
MTV Urheilun asiantuntijat Mika Väyrynen ja Antti Niemi antoivat oman näkemyksensä perjantai-illan ottelupareista ja jatkoon menijöistä.
Espanja–Saksa
Niemi: Espanja
– Espanja on ollut tosi vakuuttava. Saksa on kotijoukkue. Tasaiset lähtökohdat. Espanja on pelannut hyvää futista ja niin Saksakin. Tämä menee aivan arvailuksi. Jotenkin minulla on sellainen fiilis, että Espanja, Niemi paaluttaa.
Väyrynen: Espanja
– Tämä on paha ja ehkä näistä (pareista) kaikkein vaikein ennakoida jatkoon menijää. Etukäteen aika tasainen pari. Heitän minimaalisella erolla Espanjalle. Perustuu siihen, miten he ovat kokonaisuudessaan pelanneet nämä kisat ja myös se, kuinka hyvin he ovat viime aikoina pelanneet kilpailullisia pelejä. Heitä on tosi vaikea voittaa.

