Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asiantuntijoilta karu arvio Englannin EM-pyristelystä – "Jossain vaiheessa kosahtaa"

10:21Mitkä joukkueet etenevät EM-välieriin? Urheilutoimittaja kertoo ennakkosuosikkinsaMitkä joukkueet etenevät EM-välieriin? Urheilutoimittaja kertoo ennakkosuosikkinsa.STELLA Pictures / ddp
Julkaistu 06.07.2024 06:45
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Jalkapallon EM-kisojen puolivälierät huipentuvat lauantaina kahdella ottelulla, kun Hollanti ja Turkki sekä Englanti ja Sveitsi iskevät yhteen. 

Tahmeasti läpi kisojen esiintynyt Englanti joutuu kovaan testiin, kun vastaan asettuu hallitsevan mestarin Italian edellisellä kierroksella pudottanut Sveitsi. Paranevatko Englannin otteet vai jatkuuko Sveitsin ilotulitus?

MTV Urheilun asiantuntijat Mika Väyrynen ja Antti Niemi antoivat oman näkemyksensä lauantai-illan ottelupareista ja jatkoon menijöistä.

Englanti–Sveitsi

Niemi: Sveitsi

– Sveitsi on hyvä joukkue, mutta Englannilla on edelleen potentiaalia. Niillä hyökkäyspään nimillä pitäisi kyllä saada asioita aikaan. Nyt oli lähtö jo todella lähellä ennen kuin Bellingham veti kanin hatustaan. Koko ajan odotamme, milloin Englanti puhkeaa kukkaan. Eipä sitä ole nyt tapahtunut. Miten se yhtäkkiä muuttuisi?

– Jos puhtaasti materiaalia katsoo, niin Englanti on suosikki, mutta minä kallistun Sveitsin puoleen, jos Englanti jatkaa siten, miten ovat pelanneet. Jossain vaiheessa se kosahtaa. Se oli nyt jo tosi lähellä ja nyt on astetta laadukkaampi porukka vastassa. Kun he ovat useamman pelin pelanneet alle oman potentiaalinsa, niin miten se muuttuisi nyt hirveästi?

LUE MYÖS:

Hämmentävä fakta: EM-kisoissa toistuva ilmiö tuonut Uefalle muhkean rahapotin

Väyrynen: Sveitsi

– Näiden kisojen perusteella Sveitsi, joka oli hyvä myös Italiaa vastaan. Englannin Slovenia-peli ei antanut hirveästi luottoa. Tietysti se vaikuttaa, tekeekö Gareth Southgate mitään muutoksia avauskokoonpanoon. Sveitsi on ollut hyvä läpi turnauksen. Vähintäänkin Italia-peli näytti sen, että ovat valmiita menemään pitkälle.

Hollanti–Turkki

Niemi: Hollanti

– Itävalta oli parempi joukkue suurimman osan pelistä. Lopputulos ratkaisee. Hollanti on vähän sellainen, ettei porukka nosta sitä puheissa sinne finaaliin, mutta mielestäni he ovat sellainen joukkue, jolla on kuitenkin aika hyvä materiaali. Kallistun Hollantiin. Erittäin tasaista.

Väyrynen: Hollanti

– He olivat hyviä Romaniaa vastaan, vaikka ei tietenkään välttämättä paras mittari ollut. Siellä oli paljon niitä asioita, joita olen toivonut jo pitkään Hollannin pelaamisessa. Hyökkääminen oli paljon tehokkaampaa, ja tuntuu, että Cody Gakpo on sellainen pelaaja, joka pystyy itse luomaan uhkaa. Turkilla tulee olemaan ongelmia sen kanssa.  

Lisää aiheesta:

Suomalaisasiantuntija lataa: Tähtipelaajan jääräpäinen suosiminen tuhoamassa EM-haaveet – "Hän ei suostu"Muhiiko jalkapallon EM-kisoissa todellinen yllätys? MTV Urheilun asiantuntijat ennakoivat: "Moni saattaa ihmetellä"EM-kisoissa kummallinen maku – Mehmet Hetemaj suomii: "Toivottavasti tästä ei tule tapa"Asiantuntija junttaa EM-kisojen toisen finalistin lukkoon jo nyt – "Sellaiset herkut aseteltu tuohon"Asiantuntijalta kova ennustus – tässä on EM-kisojen finaalijoukkueetVirkkunen ja Armstrong linjaavat: Nämä maat jatkoon EM-kisoissa
EM-jalkapalloJalkapallon EM 2024JalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

EM-jalkapallo
  • 4.9.06:29
    Susijengi

    Kommentti: Susijengin mitalisauma haihtui jo ilmaan – nyt vastaan tulee maailman paras koripalloilija

  • 11.8.13:32
    Jalkapallo

    Tähtimaalivahti paljasti EM-finaalin härskin tempun – nyt tuli tyly kuitti

  • 29.7.15:16
    Jalkapallo

    Englannin EM-sankarilta musertava ilmoitus – "Se ei tunnu todelliselta"

  • 28.7.16:50
    Jalkapallo

    Jalkapallon EM-kisoissa pamahti uusi ennätys

  • 28.7.11:14
    Jalkapallo

    Tinja-Riikka Korpelalta yllätys: Siirto Suomen kakkostasolle