Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
6:56Thaimaassa pelastusoperaatio keskeytetty - määrä jatkua huomenna

Suomalainen sukelluskouluttaja kertoo, mikä on tärkein edellytys ulospääsyyn Thaimaan luolastosta – "Huonoja uutisia ei voi kertoa kenellekään pelastettavalle"

Julkaistu 08.07.2018 20:31
Toimittajan kuva

Elina Ukkonen

elina.ukkonen@mtv.fi

Psyykkisen jaksamisen valmisteluilla on suuri merkitys thaimaalaisten juniorijalkapalloilijoiden pelastusoperaatiossa. Tänään neljä juniorijalkapalloilijaa on saatu ulos luolasta aamulla aloitetussa pelastusoperaatiossa.

Pelastusmatkan aikana pojat voivat esimerkiksi keskittyä miettimään jotain tarinaa, lorua tai laulua, joka vie keskittymisen johonkin muuhun kuin ympäröivään todellisuuteen, kertoo tekniikkasukelluskouluttaja ja Sukeltajaliiton turvallisuusvaliokunnan varapuheenjohtaja Jouni Piispanen.

– Jos jotain menee pieleen, niin mitään huonoja uutisia ei voi kertoa kenellekään pelastettavalle, tai huhut lähtevät heti liikkeelle, Piispanen sanoo.

Pienetkin asiat voivat toimia ratkaisevina tekijöinä pelastusoperaatiossa.

– On hyvä, että he ovat pelanneet joukkueena jalkapalloa. Heillä on sen mukana tuomia etuja, kuten tiimipelaaminen, tavoitteellisuus ja lähtökohtaisesti hyvä kunto.

Nopeasti kiinni normaaliin arkeen

Pelastuksen jälkeen poikien tulisi päästä mahdollisimman nopeasti takaisin normaaliin arkeen, jotta toipuminen kokemuksista voi alkaa.

– Paljonhan on tarinoita siitä, että on selvitty vaastavista olosuhteista, mutta todelliset haasteet ovat alkaneet sitten sen jälkeen, Piispanen sanoo.

Myös sukeltajat tarvitsevat pelastusoperaation jälkeen rauhaa, Piispanen uskoo.

– Väsymys ja stressi tulevat yleensä vasta tällaisen tapahtuman jälkeen.

Tauolla ladataan akkuja ja kerätään voimia

Ensimmäisen pelastusoperaation jälkeen sukeltajat pitävät useamman tunnin tauon. 

Piispasen mukaan sukeltaminen on vaativa tehtävä Thaimaassa vallitsevissa olosuhteissa. Matka vaatii sukeltajalta vankkaa kokemusta, sekä fyysistä ja psyykkistä jaksamista.

– Yhden keikan tekemisen jälkeen on ladattava akkuja ja levättävä. Sukeltajien pitää kerätä henkisesti rohkeutta, varsinkin jos kaikki ei mene niinkuin pitää, että voi lähteä takaisin uudestaan.

Poikkeuksellista pelastusoperaatiossa on se, että luolasukelluksella pelastetaan eläviä ja sukellustaidottomia ihmisiä ulos suuri määrä ja pitkän matkan päästä.

– Luolasukeltajat ovat tottuneet kuljettamaan joko ruumiita tai tavaroita, eli käytännössä elotonta massaa, Piispanen sanoo.

Lisää aiheesta:

Thaipojat luolasta löytänyt pelastaja paljastaa yksityiskohtia ensihavainnoista – suhtautuu itse tekoon vaatimattomasti: "Työmme on sankaritoiminnan vastakohta"Suomalaissukeltaja Mikko Paasin mukaan thaimaalaispojat on saatava luolasta ulos pian – "He eivät voi elää siellä kovin pitkään"Mitä tähän mennessä luolastoon jumittuneelle joukkueelle on tapahtunut? Tuorein porausvideo näyttää hankalat olosuhteet, joissa pelastajat työskentelevätHääpäivä vaihtui pelastustoimiin Thaimaassa – suomalaissukeltaja kertoo, miten hurja urakka lasten pelastaminen on: "Pojilla on sukellettavaa noin kilometri"Asiantuntijat arvioivat jumiin jääneen juniorijoukkueen pelastamista: "Tuollaista ei ole ikinä aikaisemmin tehty"Kokenut suomalaissukeltaja: Thaimaan pelastusoperaatio jännitysnäytelmä – "Odottaminen on varminta, pojat kokevat siinä iässä olevansa kuolemattomia"
Thaimaan luolapelastusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Thaimaan luolapelastus
  • 10.09.202314:32
    Liikenneonnettomuudet

    Auto päätyi kyljelleen Nakkilassa – kyydissä neljää koiraa

  • 15.02.202320:32
    Sukellus

    Yksi thaimaalaisluolaan loukkuun jääneistä pikkujalkapalloilijoista on kuollut Britanniassa – pelastusoperaatiota seurattiin henkeä pidättäen vuonna 2018

  • 10.05.202213:43
    Luonto ja eläimet

    Kun kettuemo löytyi kuolleena, Naantalissa pelättiin pahinta – isän epätoivoinen teko ja vikinä kerrostalon nurkalta pelasti poikaset viime hetkillä maitokupin äärelle

  • 28.08.202022:01
    Poliisi

    Paikalliset ilmoittivat hiuksia ja ruumiinosia sisältävästä laatikosta Thaimaassa– "Murhapaikalta" löytynyt paketti sisälsikin helpottavan eroottisen yllätyksen

  • 29.12.201910:40
    Thaimaa

    Sankarisukeltaja Mikko Paasi sai Thaimaan vaarallisessa pelastusoperaatiossa lihansyöjäbakteerin – samalla kertaa sairastunut thaimaalaissukeltaja menehtyi nyt