Suomalainen Sinna Nakagita on todistanut taifuunin iskeytymistä Japaniin kotonaan Ise-shin kaupungissa Mien prefektuurissa.
Jebi-taifuuni muutti Izumisanon kaupungin isoksi kylpyläksi – katso video yläpuolelta.
– Myrsky ei iskeytynyt tänne ihan sellaisella ryöpytyksellä kuin Osakaan. Uutisissa on nähty lentäviä autoja ja rikkoutuneita siltoja. Täällä rauhallisempaa, mutta en ole näin hurjaa itse kokenut aikaisemmin, Sinna Nakagita kertoo MTV Uutisille.
Rankkasade alkoi aamupäivällä
Ise-shi sijaitsee noin 160 kilometrin päässä Osakasta, jonne Jebi-taifuuni iskeytyi voimalla tänään. Sinna Nakagita on asunut nykyisessä kaupungissaan vähän yli vuoden. Aikaisemmin hän asui neljän vuoden ajan Tokiossa, ja kertoo, ettei ole nähnyt samanlaisia myrskyjä siellä. Ise-Shissä asuu noin 130 000 asukasta.
– Aamupäivästä täällä tuuli kovaa ja välillä satoi todella rankasti. Rankkasade sitten jatkui ja jatkui. Iltapäivällä teille alkoi paikoitellen kertyä jo isoja vesikertymiä, kertoo Sinna.
Tuuli teki tuhojaan myös Sinnan kotona.
– Tuuli oli niin kova, että piha-aita väpätti ja pelkän tuulen voimalla pala palalta repeytyi irti. Palat rysähtivät talon ulkoseinään. Mieheni jahtasi palaset ulkoa, ettei synny lisää vahinkoa.


