Keihäänheiton MM-mitalisti Ihab Abdelrahman on oppinut vastailemaan länsilehdistön kysymyksiin. Hän ilmoittaa olympiakauden 2016 tavoitteekseen olympiamitalin ja jopa Afrikan ennätyksen 92,72 riistämisen kenialaiselta Julius Yegolta.
Huomisen tai ensi kesän suunnittelu ei kuitenkaan oikeasti kuulu Abdelrahmanin ajattelutapaan. Se ei kuulu islamilaiseen kulttuuriin.
- Islamissa eletään tätä hetkeä. En ajattele joka päivä olympialaisia, enkä puhu kovin mielelläni tulevista asioista, Abdelrahman selittää asennettaan.
- Uskontooni kuuluu ajatus tehdä hyviä ja oikeita asioita ja tehdä ne hyvin. Jos ihminen kykenee siihen, siitä seuraa hyvää, inshallah.
Asenteesta seurasi kulttuurien törmäys, kun Abdelrahman aloitti 2008 yhteistyön keihäsvalmentaja Petteri Piirosen kanssa. Tuorein kriisi osui viime kesään, kun Abdelrahman ei tullut Kuortaneelle viimeistelemään MM-kuntoaan äitinsä sairastelun takia.
Piironen lähti epäilevin mielin Pekingiin, mutta Abdelrahmanin äiti oli tervehtynyt ja poika tulikin MM-kisoihin hyvässä henkisessä vireessä.
- Valmennukseen kuuluu suunnitelmallisuus, ja siitä on seurannut joskus vaikeuksia Ihabin kanssa. Uskon, että viime kesä kuitenkin opetti meitä molempia. Ymmärrämme toisiamme nyt paremmin, Piironen sanoo.
- Meillä oli myös viime talvena riitoja Ihabin Kuortaneen leirin aikana, ja hän oli lähteä täältä kesken kotiin. Nyt hän on henkisesti vahvempi ja valmiimpi urheilija.