Suomalainen ampumahiihtäjä päätti uransa hienosti – hyviä tuloksia ropisi
Suomen ampumahiihtäjien kokonaispanos kääntyi vahvasti kiitettävän puolelle maailmancup-kauden toiseksi viimeisenä kilpailupäivänä Oslon Holmenkollenilla, kun Tero Seppälä sivusi kauden parasta tulostaan takaa-ajon kymmenennellä sijallaan ja Suvi Minkkinen otti pikakisassa koko cup-uransa parhaan sijoituksen yltämällä 11:nneksi.
Takaa-ajossa 12 pykälää nousseen Seppälän tulos olisi voinut olla vieläkin parempi ilman viimeisen ampumapaikan sakkoa, joka oli suomalaiselle kisan toinen. Seppälän kausi on ollut rikkonainen, mutta kauden loppusuoralla kunto on kova: Seppälä oli nimittäin takaa-ajon toiseksi nopein hiihtäjä.
– Oli hyvä kisa. Sukset toimivat ja hiihto kulki. Ammuntaankin olen tyytyväinen. Taso on kova, ja melkein pitäisi nollat ampua, jos mielisi paremmille sijoille. Vaikka hiihto kulki tosi hyvin, tänään vähän jäin penkalla, Seppälä totesi Ampumahiihtoliiton tiedotteessa.
Seppälälle sijoitus oli tämän maailmancup-kauden parasta antia. Suomalainen ylsi helmikuussa Oberhofin MM-kisojen yhteislähdössä samaiselle kymppisijalle.
Otto Invenius, 22, jatkoi mainiota kisaviikkoaan sijoittumalla neljästä sakostaan huolimatta 22:nneksi. Invenius pääsi kisaan 12. sijalta pikakisan erinomaisen onnistumisen jälkeen.
– Tänään oli raskas olosuhde, mikä oli toki kaikille sama. Pystyammunta vähän takkusi, mutta muuten hyvä veto, Invenius kertasi.
Norjan hiihtohirmu Johannes Thingnes Bö jatkoi ylivoimaansa ottaen leikitellen voiton ennen Ranskan Quentin Fillon Mailletia ja maanmiestään Sturla Holm Lägreidiä. Olli Hiidensalo nousi 30:nneksi, Jaakko Ranta oli 54:s.
Minkkiselle uran paras sprinttikisa
Läpi kauden loistavassa ampumavireessä ollut Minkkinen loisti penkalla nolla-ammunnan arvoisesti, kun naiset kisasivat perjantailta lykätyn pikakilpailun. Minkkisen 11. sijaa täydensi hienosti uransa viimeiseen maailmancup-kilpailuun osallistunut Nastassia Kinnunen, joka jätti kisaympyrät taakseen tyylillä. Valkovenäläissyntyinen Kinnunen, 38, oli kisassa 19:s ja jäi Minkkisestä vain seitsemän sekuntia.
Minkkinen oli aiemmin yltänyt cupissa parhaimmillaan 15. sijalle, jonka hän otti Kontiolahden takaa-ajokisassa kauden alussa. Oberhofin MM-normaalimatkalla Minkkinen oli puhtaan ammunnan siivittämänä kahdeksas.
Uransa tähän kauteen päättävä Saksan Denise Herrmann-Wick nappasi pikakisan voiton ennen Ruotsin Hanna Öbergiä ja Anna Magnussonia. Minkkisen ero saksalaisvoittajaan oli minuutin luokkaa. Ranskan Julia Simon varmisti viidennellä sijallaan kokonaiskilpailun voiton.
Maailmancup päättyy sunnuntaina yhteislähtökilpailuihin. Miesten kisassa Suomea edustavat Seppälä ja Invenius, ja naisten kisassa lähtöviivalla ovat Mari Eder ja Minkkinen.
Uusimmat
-
20:22
HIFK on Suomen mestari – hurjaa draamaa viimeisellä minuutilla
-
20:17
Lihava Pentti-hylje aiheutti mittavan pelastusoperaation Turussa
-
20:16
Yhdysvaltalainen ilmatankkauskone kaarteli tunteja Pohjois-Suomen yllä
-
20:14
Amerikkalaiskoulun oppilaat halusivat auttaa opettajan tytärtä: Rakentavat ilman kättä syntyneelle tytölle proteesia
-
20:13
Vapaaottelijat nostivat toppinsa ylös – vilauttivat katsojille vielä uudestaankin
-
20:12
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
20:11
Palmut huojuivat 1910-luvulla Helsingin keskustassa – ja kohta ne tekevät paluun
-
20:11
Video leviää Ranskassa: Mellakkapoliisi lyö mielenosoittajan tajuttomaksi
-
20:03
Suomen hoitajapulaa yritetään taklata maahanmuutolla – kaksi tekijää houkuttivat Darlenen Hong Kongista Suomeen
-
20:00
Salkkarit-hahmo salakuuntelupuuhissa – tilanne saa hämmentävän käänteen
-
19:29
Junalakko on tuonut selvästi lisää matkustajia busseihin – yksittäisille vuoroille voinut olla enemmän tulijoita kuin on mahtunut: MTV seuraa junalakkoa
-
19:28
Käytätkö tietämättäsi rasistista kieltä? Sitä on viattomaksi tarkoitettu "mistä olet kotoisin" -kysymyskin
-
19:15
Näyttelijä Gwyneth Paltrow joutuu oikeuteen – syynä seitsemän vuoden takaiset tapahtumat laskettelurinteessä
-
19:09
Räväkkä alku Nokia Arenalla! Tunteet kuumenivat välittömästi – KooKoolta shokkihoitoa Tapparalle
-
18:50
Tällaista maalia ei joka päivä näe – HIFK tasoihin miinuskulmasta
-
18:46
Venäjä ja Kiina: Ydinsodassa ei ole voittajia, eikä sitä pitäisi aloittaa – MTV seuraa sotaa
-
18:28
Kurkun kilohinta voi pian puolittua – tässä syy
-
18:23
Jasmin Voutilainen muistetaan Salkkarit-roolistaan – katso kohtauskimara
-
18:20
Veturikuski: Perhe-elämä vaikea järjestää nykysopimuksin, työvuoro voi alkaa saman päivän aikana kahdesti – tämän takia junalakko on käynnissä
-
18:00
Jasmi Joensuu loistovauhdissa Tallinnan sprintissä
-
Lataa lisää