Joensuun Toto76-finaalikierros ravattiin lauantaina aurinkoisessa pikkupakkasessa. Kierroksen päälähtö oli rivin päätöskohteena ajettu Sanomalehti Karjalainen -ajo, jossa avoimen sarjan kylmäveriset iskivät yhteen.
Kiihdytys oli dramaattinen. Suosikki Vitter repesi siinä laukalle. Terho Rautiaisen Suivikas eteni keulaan, mistä irtosi maalisuoralla varmaan voittoon, joka oli 12 000 euron arvoinen.
- Kyllä Vitterin laukka helpotti. Kova juoksu olisi varmasti tullut muuten. Diktaattori tuli matkalla rinnalle, mutta Suivikas vastasi hyvin.
Rivin avauskohde oli tammojen tasoitusajo, jossa Cold Seastar oli lopulta selvästi vahvin. Sandra Kortekallion ajama tamma erkani maalisuoralla muista ja Kortekallio pääsi tuulettamaan ensimmäistä Toto76-voittoaan. Sandran isä Juha valmentaa hevosta.
Toinen kohde oli Kyvyt Esiin -divisioonafinaali. Celebration Song laukkasi loppukaarteessa ja maalisuoralla keulasta ja nousi sen verran ulospäin, että sen takana juossut Elliot Web pääsi etenemään sisäkautta voittoon. Mika Forss ajoi Juhamatti Hoffrenin valmennettavaa.
Jamir kurkotti voittoon kolmannessa kohteessa, Huippudivisioonafinaalissa. Se kävi tiukan kamppailun voitosta kanssa. valmentaa ruunaa, jota ohjasti.
