STUK: Fukushimasta ehkä Tshernobylin veroinen lähilaskeuma

Fukushiman kolmos- ja nelosreaktorit 16.3. (EPA)
Fukushiman kolmos- ja nelosreaktorit 16.3. (EPA)MTV3/EPA
Julkaistu 17.03.2011 12:07(Päivitetty 21.03.2011 12:46)

Fukushiman ydinkatastrofista voi pahimmassa tapauksessa seurata voimalan lähialueille yhtä voimakas ydinlaskeuma kuin Tshernobylin onnettomuudessa, arvioi Säteilyturvakeskus. Laskeumat eivät kuitenkaan voi levitä yhtä laajalle kuin Tshernobylin tapauksessa.

STUKin laskelmien mukaan pahimmankaan mahdollisen onnettomuuden sattuessa terveydelle haitallista radioaktiivista säteilyä ei kulkeutuisi muihin maihin kuin Japaniin.

Mikäli pahin tapahtuisi, Japanin evakuointialuetta jouduttaisiin laajentamaan nykyisestä 20 kilometrin säteestä Fukushimasta jopa vajaaseen 50 kilometriin, sanoo STUKin ryhmäpäällikkö Keijo Valtonen.

- Alueen laajuus riippuisi tuulen voimakkuudesta ja suunnasta.

Tokion asukkaille riittäisi Valtosen mukaan sisätiloissa oleminen pahimpien päästöjen ajan. Myös tämä aika riippuisi säätilasta.

Valtonen pitää yhä Fukushiman onnettomuutta lievempänä kuin Tshernobyliä. STUK on luokitellut Fukushiman vaarallisuusluokkaan kuusi seitsenportaisella Ines-asteikolla. Tshernobyl on ainoa luokituksen seitsemän saanut ydinonnettomuus.

Paloautot jäähdyttävät nyt Fukushiman reaktoria

Korkea säteily esti vesitykin käytön Japanissa

Säteily lyhentää koptereiden lentoaikaa

Fukushiman polttoainealtaiden tilanne kriittinen

Pelastustyöntekijät voivat altistua tappavalle säteilylle lyhyessä ajassa

EU:n energiakomissaari: Fukushima ei ole enää hallinnassa

(MTV3 - STT)

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa