Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

STT:n tiedot: Maatalous ei saa uutta tukea hallituksen lisäbudjetissa – Saksa rahoittaa yrittäjiään ja kotitalouksiaan isosti

2:39Tiloja kaatuu huolestuttavaa vauhtia – se voi muuttaa Suomen maatalouden: ”Onko tervettä ajatella, että oltaisiin ulkomaisen ruoantuotannon varassa?”Katso myös: Tiloja kaatuu huolestuttavaa vauhtia – se voi muuttaa Suomen maatalouden: ”Onko tervettä ajatella, että oltaisiin ulkomaisen ruoantuotannon varassa?”
Julkaistu 26.10.2022 17:33

MTV UUTISET – STT

Huomenna torstaina eduskunnalle annettava lisätalousarvio ei STT:n tietojen mukaan sisällä maataloudelle ja elintarviketeollisuudelle hyvityksiä kohonneista kustannuksista. Tämä tarkoittaa erään hallituslähteen mukaan sitä, että tälle vuodelle tukia ei voi enää budjetoida.

Maataloudelle ja elintarviketeollisuudelle suunnatuista tuista ei ole syntynyt hallituksessa sopua. Keskusteluja on käyty, mutta tukien tarpeellisuudesta on tiettävästi yhä keskenään ristiriitaisia näkemyksiä.

Sähkön ja polttoaineiden hinnannousu on kiristänyt yritysten ja kansalaisten arkea tänä vuonna. Maataloustuottajia edustava MTK ja ruokateollisuuden yrityksiä edustava Elintarviketeollisuusliitto ovat syksyn mittaan vaatineet sähkötukea kohonneiden energiakustannusten paikkaamiseksi. 

Lue myös: Ruoan hinnan kovimmat nousukuukaudet ovat vielä edessä, ennakoi PTT: Loppuvuonna ruoka voi kallistua kuukaudessa jopa 15–20 prosenttia

Tukea pidetty tärkeänä myös hallituksen oikealla laidalla

Maataloudelle annettavaa tukea on pidetty tärkeänä myös hallituksen oikealla laidalla. 

Keskustan ja RKP:n eduskuntaryhmien puheenjohtajat Eeva Kalli ja Anders Adlercreutz kehottivat hallitusta tarttumaan asiaan Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa kuun puolivälissä. Puolueilla on nykyhallituksessa lähin kytkös viljelijöihin.

Maataloutta on tuettu aiemmin hallituksen päätöksellä, jonka mukaan maatalouden tuotantorakennusten kiinteistöveroa on alennettu määräaikaisesti tälle vuodelle.

3:27Suojeleeko uusi laki eläimiä riittävästi? Maataloustuottajat ja eläinoikeusjärjestöt ovat erimielisiäKatso myös: Suojeleeko uusi laki eläimiä riittävästi? Maataloustuottajat ja eläinoikeusjärjestöt ovat erimielisiä asiasta.

Saksa tuki isosti

Saksa julkisti tämän kuun alussa 200 miljardin euron tukipaketin, jolla autetaan maan kotitalouksia ja yrityksiä selviytymään energian kallistumisesta. Saksan tukipakettia on myös kritisoitu mittavuutensa vuoksi, koska sen on pelätty voivan pahentaa inflaatiota.

Työ- ja elinkeinoministeriö asetti viime viikolla työryhmän laatimaan tilannekuvaa energiakriisin vaikutuksista eri toimialoihin ja yrityksiin. Arviointia tehdään muun muassa siitä, miten energian hinnannousu vaikuttaa yritysten kannattavuuteen. Työryhmältä odotetaan tuloksia 11. maraskuuta.

Hallituslähteestä arvioidaan STT:lle, että on epätodennäköistä, että tämän seurauksena tulisi uusia yritystukia.

Lisää aiheesta:

Traktorit vyöryvät suomalaistoreille – "ruokamarsseilla" tuodaan esiin maanviljelijöiden ahdinkoaMinisteri Lintilä pelkää ruoan tuotannon puolesta: "Näemme jo tänä talvena, että kotimaisia vihanneksia ei saada samalla tavalla kuin aiemmin"MTV Uutisten tieto: Hallitus haluaa kompensoida korkeita sähkölaskuja uudella tukimuodolla – myös ylimääräinen lapsilisä myötätuulessaSTT:n tiedot: Työmatkavähennykseen korotuksia tälle vuodelleMaanviljelijöiden ahdinkoon ei löydy markkinoilta nopeaa pelastusta – valtio ja pankit ehkä ensiapuunHallitus korvaa uudet koronarajoituskulut – Lintilä MTV Uutisille: Paketti arviolta 120–150 miljoonaa
MaatalousMarinin hallitusValtion budjettiRahaSähköEnergiaPolttoainePolitiikkaSaksaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Maatalous
  • ma20:27
    Somero

    Kustannusten nousu ajoi maanviljelijät ahdinkoon – Essayah: "Tilanne on hankala"

  • ma10:00
    Ruokatuotanto

    Viljelijöillä karu "sammakkoilmiö", hyväkään sato ei kannata: "Viestimme ministereille menevät kuuroille korville"

  • ma06:28
    EU

    EU:n suuri silakkavääntö alkaa – Suomen tärkeimmän kalakannan kohtalo pelissä

  • ma06:01
    Tulipalot

    Noin 350 sikaa vaarassa kuolla tulipalossa Jokioisissa

  • 22.10.12:53
    Kreikka

    Viljelijöiden epäillään huijanneen 23 miljoonaa EU-tukia Kreikassa