Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

STT:n tiedot: Hallitus antaa esityksen potilasturvallisuuslaista tänään eduskunnalle

9:52Hoitajalakot raastupaan - pitääkö lakko-oikeutta rajoittaa?Katso video: Hoitajalakot raastupaan – pitääkö lakko-oikeutta rajoittaa?
Julkaistu 13.09.2022 10:53

MTV UUTISET – STT

STT:n tietojen mukaan hallitus antaa tänään esityksen potilasturvallisuuslaista eduskunnalle. Valtioneuvoston istunnon on määrä alkaa kello 18.

Perhe- ja peruspalveluministeri Aki Lindén (sd.) kertoi eilen, että laista on saavutettu poliittinen sopu hallituspuolueiden kesken.

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä kertoi pian sen jälkeen, ettei kannata esitystä potilasturvallisuuslaista nykymuodossaan ja vaatii merkittäviä muutoksia lain eduskuntakäsittelyssä.

– Vasemmistoliitto joutuu äänestämään suojelutyölain esitystä vastaan, jos se ei muutu eduskuntakäsittelyssä paremmaksi, kertoi puolueen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jussi Saramo STT:lle eilen.

Valtioneuvostolla on velvollisuus tuoda eduskuntaan esitys, jolla suojelutyö turvataan, mutta annetulla esityksellä murretaan Saramon mukaan lakkoa sellaisistakin kohdista, jotka eivät ole perusteltuja suojelutyön kannalta.

Hallituksen esitystä kiistellystä potilasturvallisuuslaista on rustattu pikavauhtia kasaan. Syynä on se, että hoitajajärjestöt Super ja Tehy ovat antaneet yhteensä viisi lakkovaroitusta eri teho-osastoille ja vanhusten kotihoitoon.

Lue lisää: Tehyltä tyrmäys esitykselle potilasturvallisuuslaista: "Aivan ylimitoitettu ja täysin ala-arvoisesti laadittu"

Lisää aiheesta:

Kiistellystä potilasturvallisuuslaista odotetaan tänään lisätietoja – Super ja Tehy järjestävät mielenosoituksenKiistelty potilasturvallisuuslaki lähti eduskuntaanPääministeri Marin: Hallituksen ministerit äänestävät potilasturvallisuuslain puolestaMinisteri Lindén MTV Uutisille: Poliittinen sopu potilasturvallisuuslaista saavutettu hallituksen sisällä – vasemmistoliitto ei kuitenkaan hyväksy sellaisenaanMinisteri Aki Lindén kertoo, missä kiistellyn potilasturvalain kanssa nyt mennään – "Tilanne ei ole vielä hyvä"MTV Uutisten tieto: Kiisteltyä potilasturvallisuuslakia ei edistetä – vielä
SoteSairaalat ja hoitolaitoksetMarinin hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sote
  • ke12:37
    Kotimaa

    Keski-Suomen hyvinvointialueen johtaja eroaa

  • ma12:27
    Kaisa Juuso

    Ministeri Juuso syytti lappilaisia riitelystä ja hänen kritisoinnistaan: "Riehutte somessa ja haukutte minua"

  • ma08:17
    Terveydenhuolto

    Lääkärimaksut ajavat ihmisiä ulosottoon – yksi väestöryhmä erottuu selkeästi

  • 25.10.20:20
    Terveydenhuolto

    Näistä syistä hoitojonot paukkuvat: "Jotain lakia joutuu rikkomaan"

  • 23.10.17:07
    Eduskunta

    Riikka Purra: Yksikään asiantuntija ei kannattanut näin montaa hyvinvointialuetta