Naton monivuotinen pääsihteeri Jens Stoltenbergin haastattelu Financial Timesissa nostatti kulmakarvoja. Naton uusi pääsihteeri Mark Rutte sekä hänen vieraanaan ollut presidentti Alexander Stubb laitettiin Brysselissä koville Stoltenbergin arvioista.
Pääsihteeri tehtävästä väistyttyään Stoltenberg oli tarjonnut Financial Timesin haastattelussa useita ratkaisuja Ukrainan kriisiin. Hän ehdotti muun muassa Ukrainalle samaa kuin mitä jaetussa Saksassa tapahtui.
– Länsi-Saksa piti Itä-Saksaa osana suurempaa Saksaa. Heillä ei ollut Itä-Berliinissä suurlähetystöä. Mutta Nato suojeli tietysti vain Länsi-Saksaa, Stoltenberg sanoi.
Stoltenberg avasi Ukrainalle myös mahdollisuutta Nato-jäsenyyteen vaikka osa sen sotaa edeltäneistä alueista olisi yhä Venäjän miehittämiä.
Lue lisää: Stoltenbergilta kova kommentti: Ukraina voisi liittyä Natoon vaikka olisi osittain Venäjän miehittämä
– Otan yhden askeleen takaisin (Stoltenbergin lausunnosta), on kiinni Ukrainasta, minkä ratkaisun (rauhaan) he hyväksyvät. Meidän on keskityttävä Ukrainan vahvistamiseen. Se on ainoa tapa neuvotella sopimus ja vakuuttaa Putin, ettei hän voita, Rutte pyöritteli.

