Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

St Michel-ajossa laatu korvaa määrän

Creatine ja ohjastaja Johnny Takter voittivat St Michelin vuonna 2015.
Creatine ja ohjastaja Johnny Takter voittivat St Michelin vuonna 2015.Str / Lehtikuva
Julkaistu 17.07.2016 10:45
Toimittajan kuva

Ville Makkonen

@MakkonenVille

Mikkelin raviradalla ratkaistaan tänään vuoden 2016 St Michel-ajon voittaja. Etukäteen kansainvälisen kilpailun suurin suosikki on ranskalaisori Un Mec d'Heripre.

Mikkelin St Michel-ajossa on tänä vuonna mukana ainoastaan kuusi hevosta Vincennesin ja Trebolin jäädessä pois kilpailusta tällä viikolla. MTV Sportin asiantuntija Antti Pylkkänen sanoo pienestä osallistajamäärästä huolimatta, että lähdöstä löytyy kuitenkin laatua.

Lähdön suurimmaksi suosikiksi Pylkkänen nostaa Elitloppetin karsintavoittajan ja finaalin kolmanneksi sijoittuneen Un Mec d'Heripren.

- Se on sellainen hevonen joka jaksaa runtata loppuun asti ja voi voittaa millaisella juoksunkululla tahansa, Pylkkänen sanoo.

Kilpailun kulkua on Pylkkäsen mukaan hankala ennustaa, mutta veikkaa viidenneltä radalta lähtevän Royal Fighterin nappaavan keulapaikan. Suomalaisosallistujista etenkin Pekka Korven tallin hevoset, Express Duo ja Twigs Voici, pääsevät matkaan herkullisista asetelmista, radoilta 1. ja 2.

- Uskon, että mahdollisuuksia mitaleille on, mutta ei ehkä ihan voittoon asti. Twigs Voici on mielestäni kehittynyt viime aikoina paljon ja noussut ihan kansainvälisen tason hevoseksi, Pylkkänen jatkaa.

St Michel-ajon voittaja kuittaa itselleen 70 000 euron palkintopotin. Tarjolla on myös 30 000 euron ekstrapalkinto, mutta se vaatisi uuden maailman ennätyksen syntymistä.

- Kelin ja radan pitäisi olla täysin optimaaliset, että maailmanennätys syntyisi. Ihan en jaksa siihen tällä kertaa uskoa, Pylkkänen sanoo.

St Michel-ajo ja muut sunnuntain jännittävät ravilähdöt nähdään MTV3-kanavalla ja MTV Maxilla kello 15.30 - 17.00.

Lisää aiheesta:

Markku Niemisen tallista suosikki 2-vuotislähtöönSuuren Suomalaisen Derbyn voittaja ratkeaa tänään!Nuoret hevoset taistelevat huippupalkinnosta jackpot-kierroksella! Express Duo ennakkosuosikkina Killerin Eliittiin - "Tämä ei ole sen kauden päätavoite"Seinäjoki-Race on huipputasainen - "Kymmenen osallistujaa ja yhtä monta voittajakandidaattia"Surprise Lord lähtee suosikkina Kultaloimeen
UrheiluRavit

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 15:09
    MM-yleisurheilu

    Oliver Helander tarvitsee lisää metrejä – Lassi Etelätalon ura päättyi: MTV seuraa Tokion MM-kisoja

  • 15:06
    Jääkiekko

    Leijonien olympiavoittaja riitaantui seuransa kanssa – oikeus puuttui peliin: "Yrittivät painostaa minua"

  • 14:58
    MM-yleisurheilu

    Tämä keihäskaari jäi Lassi Etelätalon uran viimeiseksi

  • 14:51
    MM-yleisurheilu

    Saksan keihäshirmulta karu paljastus

  • 14:22
    Liiga

    HIFK:lle taas kova takaisku