Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SPR: Itärajalla autettu varsinkin kylmettymistapauksissa

8:53MTV itärajan asemilla: Sallaan tuli juuri lisää maahantulijoita, Vartius suljettiin toistaiseksiKatso myös: Tällainen tilanne Sallan rajanylitysasemalla oli keskiviikkona 22. marraskuuta
Julkaistu 22.11.2023 17:57

MTV UUTISET – STT

Suomen Punainen Risti (SPR) on lähettänyt Rajavartiolaitoksen pyynnöstä vapaaehtoisia niin Vartiuksen kuin Sallan raja-asemille. Vapaaehtoisia on ollut molemmilla raja-asemilla sunnuntaista lähtien.

– Heidän määränsä on vähän vaihdellut. Kahdeksan henkilöä kerralla taitaa olla kaikkein suurin lukumäärä, maahanmuuttotyön yksikön päällikkö Erja Reinikainen SPR:stä kertoi STT:lle keskiviikkona.

Hänen mukaansa SPR arvioi tulijoiden terveydentilan ja mahdollisen jatkohoidon tarpeen. Hän ei kuitenkaan kommentoinut tarkemmin, missä kunnossa tulijat ovat olleet ja ovatko he esimerkiksi pyytäneet itse johonkin tiettyyn asiaan apua SPR:ltä.

Reinikainen kuitenkin sanoi, että yleisellä tasolla kylmettymisten kanssa on ollut tekemistä.

– Pohjois-Suomessa on melkoiset pakkaset. Kylmettymisiä on varsinkin ollut. Ehkä se on yleisin asia, jonka kanssa olemme olleet tekemisissä, Reinikainen muotoili.

Terveydentilan arvioinnin lisäksi SPR on vastannut Sallan rajanylityspaikalla pienimuotoisesta ruokahuollosta: tulijoille on ollut tarjolla lämmintä nuudelikeittoa. Vaatehuoltoa ei ole Reinikaisen mukaan vielä annettu, mutta sen tarvetta kartoitetaan.

Hän ei osaa arvioida, kuinka pitkään SPR:n apu itärajalla jatkuu. Valmius on kuitenkin olla paikalla niin pitkään kuin tarve vaatii, Reinikainen sanoi. Apukäsiä on myös mahdollista saada paikalle nykyistä enemmän.

– Jos viranomaisilta tulee pyyntö, että tarvitaan avuksi lisävoimia, kyllä me siinä tapauksessa pyrimme vastaamaan tarpeeseen, Reinikainen kertoi.

– Meillä on järjestönä myös aika hyvä valmius tuoda muiden Punaisen Ristin piirien alueilta vapaaehtoisia raja-asemille.

Lue myös: Näin Suomesta turvapaikkaa hakevia kohdellaan Sallan 18 asteen pakkasessa

Lisää aiheesta:

Itärajan läheisyydessä Venäjällä on yhä mahdollisia tulijoita – "Alue ei ole tyhjä, osa heistä on yhä siellä"Uusi ryhmä maahantulijoita saapui Raja-Joosepille aseman sulkeutuessa – MTV seuraaRaja-Jooseppiin saapui lauantaina 55 "potentiaalista turvapaikanhakijaa" – MTV seuraaMTV Inarissa: Itärajalle pyrkivät ihmiset suuntaavat nyt Raja-Jooseppiin – tältä siellä näyttää Näin Suomesta turvapaikkaa hakevia kohdellaan Sallan 18 asteen pakkasessaMiten Suomen vastaanottojärjestelmä kestää itärajan paineen? Näin vastaa maahanmuuttovirasto
SallaItärajaKuhmoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Salla
  • 7.7.15:48
    Tartuntataudit

    UKK-puiston vatsatautitilanne rauhoittunut

  • 16.6.17:13
    Tartuntataudit

    UKK-puiston vatsatautitapaukset jatkavat kasvuaan – sairastuneita jo yli 50

  • 13.6.13:15
    Tartuntataudit

    UKK-puiston tautitapausten määrä noussut yli neljäänkymmeneen

  • 8.2.14:25
    Kadonneet

    Rovaniemellä useita päiviä sitten kadonnut nainen löydetty

  • 04.09.202415:47
    Rajavartiolaitos

    Marjastajat luvatta rajavyöhykkeellä – syyllistyivät valtionrajarikokseen