Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Sote-valiokunnan puheenjohtaja Kiuru on tänään perustuslakivaliokunnan kuultavana

Lehtikuva
Julkaistu 23.11.2018 06:16

MTV UUTISET

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru (sd.) on tänään perustuslakivaliokunnan kuultavana sote-uudistuksesta. Kiurun lisäksi perustuslakivaliokuntaan saapuu myös sote-valiokunnan valiokuntaneuvoksia.

Video: Sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru ja peruspalveluministeri Annika Saarikkoa kuultiin sotesta ja sen haasteista.

Jättimäisen sote-uudistuksen eduskuntakäsittely on edelleen kesken. Tällä hetkellä perustuslakivaliokunta tarkastelee sote-valiokunnan tekemiä mietintöluonnoksia.

Valmistumisaikataulusta ei ole vielä tarkkaa tietoa. Hallituksen tavoitteena on ollut, että suuri sote- ja maakuntauudistus saataisiin hyväksyttyä vielä tällä vaalikaudella eli ennen huhtikuun eduskuntavaaleja.

Sote-projektia vetävä Päivi Nerg: Säästöt eivät ole se tärkein tavoite vaan palveluiden saannin takaaminen

10:12Sote-projektia vetävä Päivi Nerg: Säästöt eivät ole se tärkein tavoite vaan palveluiden saannin takaaminen

Sote
Eduskunta
Kotimaa

Lisää aiheesta:

Sote-uudistus nytkähti taas eteenpäin – tällainen on hallituksen esitysluonnosMinisteri Kiuru: Sote-lait eduskuntaan joulukuussa – maakuntavaalit vuodelle 2022Onko vuosien vääntö vihdoin ohi? Farssiksikin muuttunut sote-uudistus on taas valmistelussa – MTV näyttää suorana ministerityöryhmän uusimmat linjauksetSoten perustuslakilinjaukset eivät valmistu tänään – valiokunta jatkaa työtään aamullaValmistuuko sote vihdoin? Sosiaali- ja terveysvaliokunnan odotetaan saavan jättiurakkansa tänään valmiiksiHallituksen vastine valinnanvapauden muutoksista julkistetaan kokonaan aamulla – Kiuru vaikeni äänestyksen tuloksesta

Tuoreimmat aiheesta

Sote
  • 13.12.14:51
    Politiikka

    Keskusta mahdollistaisi hyvinvointialueiden velkasaneerauksen – kokoomus tyrmää

  • 12.12.19:00
    MTV Uutisextra

    Ministeri Ikonen: Ei viitteitä tahallisesta diagnoosien vääristelemisestä hyvinvointialueilla

  • 10.12.13:44
    Orpon hallitus

    Orpo: Raju leikkaus hyvinvointialueiden määrään perusteltua

  • 10.12.09:36
    Hyvinvointialue

    Ehdotus: Hyvinvointialueiden määrään raju leikkaus – jopa alle kolmasosa nykyisistä riittäisi

  • 8.12.16:37
    Politiikka

    "Hölynpölyä", vastaa Krista Kiuru syytöksiin työpaikkakiusaamisesta – syyttää hallitusta kokousten maratonkestosta