Sony on esitellyt kaksi uutta huippuluokan Xperia-puhelinta Barcelonan MWC-messuilla. Uutuudet kantavat mallinimiä Xperia XZ Premium ja Xperia XZs.
Uutuuksista täysin uusi malli on XZ Premium, kun taas XZs on lähinnä kamerapäivityksen saanut versio viime syksyn XZ-mallista. XZs:n ulkokuori koostuu aiemman XZ:n tavoin muovireunoista ja metallisesta takakannesta, kun taas XZ Premium -mallissa on metallirunko ja lasiset etu- ja takapaneelit, vanhojen Xperia Z -huippumallien tavoin.
XZ Premium on Sonyn toinen 4K-näytöllä varustettu puhelinmalli, mutta tällä kertaa mukana on myös HDR-tuki, eli näyttö voi toistaa korkean dynamiikan materiaalia, tarjoten tavallista laajemman väritoiston. XZ Premium on myös ensimmäinen virallisesti esitelty älypuhelin, jossa on käytössä Qualcommin uusin Snapdragon 835 -suoritin.
Erikoista molemmissa uutuuksissa on Sonyn uusi Motion Eye -kamera. Se käyttää Sonyn hiljattain esittelemää kamerakennoa, joka sisältää oman DRAM-muistinsa. Tuon muistin ansiosta kamera voi tallentaa videota jopa neljä kertaa nopeammin kuin perinteiset puhelinkamerat. Hidastusvideo onnistuu 720p-tarkkuudella peräti 960 ruutua sekunnissa, kun yleensä hidastusvideoita on kuvattu 120 tai 240 ruutua sekunnissa. Hurjan nopeuden ansiosta Motion Eye -kamerassa esiintyy myös tavallista vähemmän verhosuljinvääristymää, jota perinteisemmillä kameroilla voi ilmetä erittäin nopeasti liikkuvia kohteita kuvattaessa.
Xperia XZs:n myynti alkaa huhtikuussa Suomessa 599 euron hintaan, XZ Premiumin touko-kesäkuun vaihteessa 799 euron hintaan.
Sony Xperia XZ Premium
- 5,5-tuumainen 4K HDR -näyttö



