Sofia Belórf ei nähnyt isäänsä vuosiin.
Seurapiirikaunotar Sofia Belórf oli nuori tyttö, kun hänen vanhempansa erosivat. Eron jälkeen Belórf jäi asumaan äitinsä kanssa Suomeen, kun taas isä muutti kotimaahansa Marokkoon. Isän ja tyttären kohtaaminen nähdään Sofian salaisuudet -sarjassa, joka ilmestyy Discovery+-palvelussa.
– Mietin pitkään, onko tämä liian henkilökohtainen asia ja onko tämä liian sosiaalipornoa. Tämä voi kuitenkin nimenomaan kannustaa ihmisiä, jotka ovat samassa tilanteessa. Pelottanut, jännittänyt, miettinyt vuosikausia, haluaako tavata enää ja antaako tiettyjä asioita anteeksi. Se oli oikea päätös.
Vaikka moni tietääkin Belórfin mutkikkaat suhdekiemurat julkisuudesta, perheestään seurapiirikaunotar ei ole puhunut.
– Me emme ole tavanneet isän kanssa lähes 20 vuoteen, enkä ole koskaan puhunut hänestä julkisuudessa. Ihan läheiset eivät tiedä isäsuhteestani yhtikäs mitään. Hän ei ole nähnyt minua aikuisena ennen tätä kevättä, Belórf kertoo.
Sofia Belórf kertoo erikoishaastattelussa kohtaamisestaan koulukiusaajien kanssa:
8:29Belórfin isä puhuu ranskaa ja arabiaa, mutta myös jonkun verran englantia. Naista mietitytti, kuinka kommunikointi kielimuurin takia sujuu.
