Snookeria seuraavaa maailmaa kerta toisensa jälkeen hämmästyttävämmillä suorituksilla ihastuttanut lajin viisinkertainen maailmanmestari Ronnie "The Rocket" O'Sullivan hurmasi yleisön jälleen kerran Lontoossa pelattavassa Masters-turnauksessa perjantaina.
Englantilainen O'Sullivan eteni turnauksen välieriin voittamalla Ricky Waldenin murskaavasti 6-0. Snookervelho pussitti voiton yhteydessä 556 pistettä yhtäjaksoisesti Waldenin pussittamatta pinnaakaan. Se on ammattilaiskiertueen uusi ennätys.
- En tuntenut olevani ylivoimainen, mutta minusta tuntui selvästi siltä, että kontrolloin kiveä ja pitkä pelini oli hyvää, O'Sullivan kertoi Wolrd Snooker -sivustolla.
Pelin voittaminen vei erittäin nopeasta pelirytmistään tunnetulta O'Sullivanilta vain 58 minuuttia. Hän iski ottelussa myös yhden yli sadan pisteen sarjan (134), joka oli hänen uransa 724:s ranking-turnauksissa.
- Olen pelannut upean uran ja voittanut loistavia turnauksia. On hienoa antaa tuollainen esitys tässä vaiheessa uraa, ja näyttää ihmisille, mitä pystyn tekemään. Se oli yksi niistä otteluista, joissa kaikki mihin kosken muuttuu kullaksi, O'Sullivan iloitsi.
Viidettä Masters-titteliään hakeva O'Sullivan kohtaa välierässä voittajan Neil Robertsonin ja Stephen Maguiren välisestä ottelusta.