Jääkiekon SM-liigan jäähypörssin ykkönen Michael Vukojevic jättää Pelicansin. Kanadalaispuolustajan sopimus purettu yhteisymmärryksessä, lahtelaisseura kirjoittaa tiedotteessaan.
Liigaviikko niputtaa
SM-liigan puheenaiheet!Uusi jakso katsottavissa MTV Katsomossa torstaisin.
– Ratkaisuun päädyttiin, kun sekä pelaaja että organisaatio katsoivat sen parhaaksi ratkaisuksi molempien osapuolten kannalta, Pelicans viestittää.
23-vuotias Vukojevic on SM-liigan jäähypörssin kärki 102 rangaistusminuutillaan. Johto on selkeä: tilastokakkosena oleva seurakaveri Antti Tyrväinen on saanut 12 jäähyminuuttia vähemmän.
AHL:ssä edelliskausina pelannut kanadalainen ehti tahkota Pelicansissa 40 ottelua. Tehopisteitä lahtelaisnutussa tuli 1+6=7.
– Pelicans oli minulle mahtava joukkue, jossa pelata. Rakastan kaupunkia ja rakastan faneja. Nautin jokaisesta ottelusta Pelicansin paidassa. Kiitos jatkuvasta tuesta ja siitä, että teitte ajastani Lahdessa unohtumattoman, Vukojevic sanoi.
