Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

SM-liiga starttasi karmeilla lukemilla: "Pitää ottaa päätä pensaasta"

1:02Liigaviikko: SM-liigassa hämmentävän alhaisia yleisömääriä – Karri Kivi perkaa taustojaLiigaviikko: SM-liigassa hämmentävän alhaisia yleisömääriä – Karri Kivi perkaa taustojaTomi Natri /All Over Press
Julkaistu 19.09.2024 14:10
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Monissa jääkiekon SM-liigan avausviikon otteluissa yleisömäärät jäivät poikkeuksellisen alhaisiksi. Usealla paikkakunnalla on kirjattu alle 3 000 katsojan lukemia.

Ensimmäisten kierrosten heikoin yksittäinen yleisömäärä oli Jukurien avausottelussa HPK:ta vastaan. Mikkelissä pelattua ottelua saapui seuraamaan vain 2 056 katsojaa. Myös Jukurien toisessa kotiottelussa Kiekko-Espoota vastaan katsojamäärä jäi 2 142 katsojaan.

Mikkelin lisäksi myös Lahdessa, Raumalla, Vaasassa, Jyväskylässä ja Hämeenlinnassa on kirjattu alle 3 000 katsojan lukemia.

Viimeksi Lahden Pelicansin keskiviikon kotiavaukseen Ässiä vastaan saapui paikalle vain 2 234 katsojaa. Luku oli Pelicansin toimitusjohtajalle Lauri Pöyhöselle pettymys.

– Kieltämättä, mitäpä sitä kiertelemään. Mielellämme ottaisimme yleisöä paikan päälle niin paljon kuin mahdollista. Sillä tätä hommaa kuitenkin pyöritetään ja rahoitetaan, Pöyhönen toteaa ottelun jälkeisenä päivänä.

Dynaamista ja kiinteää hinnoittelua

Lahdessa pääsylippujen hinnat ovat dynaamisen hinnoittelun myötä nousseet varsin korkeiksi. Esimerkiksi perjantain kotiotteluun Lukkoa vastaan pääkatsomon istumapaikat maksavat 38 euroa ja yläkatsomon paikat alimmillaan 26 euroa.

Dynaamisella hinnoittelulla tarkoitetaan esimerkiksi ostoajankohdan ja tarjonnan mukaan muuttuvaa, usein algoritmin säätelemää hinnoittelua.

Pöyhösen mukaan on vielä ennenaikaista vetää johtopäätöksiä lipunmyynnin onnistumisista tai epäonnistumisista. Pelicansissa kauden alun myyntiä seurataan kuitenkin tarkalla silmällä.

– Totta kai pitää aina vähän ottaa päätä pensaasta ja miettiä, onko tehty kaikki duunit oikein: onko markkinointi ja viestintä tehty alueellisesti ja valtakunnallisesti oikein? Tietääkö suuri yleisö, että SM-liiga on startannut, ja että me tarjoamme sitä parasta kiekkoviihdettä jokainen halleissamme ympäri Suomea. Nämä ovat näitä tutkiskelun paikkoja, Pöyhönen toteaa.

LUE MYÖS: SM-liigan heittopussille ruma murskatappio – Pelicansia vietiin rajusti Lahdessa

Pelicansilla oli kauteen lähdettäessä tavoitteena myydä 2 000 kausikorttia. Tuossa tavoitteessa seura on edelleen ja Pöyhösen mukaan jopa hiukan viime vuotta edellä. Onko tästä siis vedettävissä johtopäätös, että Lahdessa otteluun Ässiä vastaan myytiin vain muutamia satoja irtolippuja?

– On siellä irtolippujakin, mutta ei se mikään hirveä määrä ole. Siinä mielessä pitää olla realisti ja sanoa, että ei tuo käynnistynyt irtolippumyynnin osalta sillä tavalla kuin olisi haluttu, Pöyhönen kommentoi.

1.04801866Lahdessa Pelicansin ja Ässien ottelua seurasi paikan päällä vain reilut 2 200 katsojaa.Tomi Natri /All Over Press

Kuopiossa lippujen hinnoitteluun on otettu toisenlainen linja. KalPa julkaisi lippujen hinnat kerralla koko kaudeksi. Parhailla paikoille keskelle kaukaloa perusliput maksavat sielläkin 32–36 euroa, mutta HIFK:ta, JYPiä, Kärppiä ja Tapparaa vastaan hinnat nousevat 36–42 euroa.

Suurin ero Lahteen tulee kuitenkin halvemmista hintaluokista, joihin lipun saa alle 20 eurolla. Lasten lippu päätykatsomoon ja kaukalon laidalle maksaa 13 euroa. Esimerkiksi Pelicansin satunnaiseen lokakuun kotiotteluun lapsi pääsee halvimmillekin istumapaikoille 17–22 eurolla.

– Meillä on ollut perinteisesti ja pitkään kiinteä hinta. Sillä on pärjätty ihan hyvin, KalPan toimitusjohtaja Toni Saksman sanoo.

– Olemme etsineet myös sellaisia malleja, että mahdollisimman monella olisi mahdollisuus osallistua tapahtumiin taloudellisessa mielessä, hän viittaa esimerkiksi opiskelijalippuihin.

– Yritämme aina miettiä asiakkaan kokonaispolkua, että ei ole pakko ottaa lipusta maksimaalista rahaa, koska siihen vaikuttaa myös, mitä ihmiset hallissa käyttää. Toki meidän pitää tehdä hyviä tuotteita, joita he haluavat käyttää hallissa. Kun siinä onnistutaan, se hyödyttää meitä taloudellisesti, Saksman toteaa.

KalPan kauden kotiavauksessa SaiPaa vastaan oli paikalla liki 4 000 katsojaa, josta tosin tuhat lippua oli junioreille jaettuja ilmaislippuja. Lukema ylitti silti kuopiolaisten odotukset muutamalla sadalla ennakkoon lasketusta. Lauantain TPS-otteluun Saksman uskoo saapuvan noin 3 200 katsojaa.

Tampereella odottava tunnelma

Muutamilla paikkakunnilla kauden lipunmyynti on lähtenyt käyntiin kohtalaisen hyvillä lukemilla. HIFK:n avausottelu paikallisvastustaja Kiekko-Espoota vastaan veti Helsingin jäähalliin täydet 8 200 katsojaa. Saman viikon perjantaina Espoon Tapiolaan saapui IFK-otteluun lähes 7 000 silmäparia.

Tapparalla oli liigakauden avauksessaan TPS:ää vastaan peräti 9 331 katsojan yleisömäärä, mistä osa koostui Tappara ry:lle menneistä ilmaislipuista. SaiPaa vastaan lukema jäi reiluun 4 200:aan.

– Syyskuussa yleisömäärät ovat yleisesti vähän pienempiä kuin vaikka helmikuussa. Aurinko paistaa vielä, ja meilläkin on tässä viisi kotipeliä kymmenen päivän sisään. Se jonkun verran leikkaa ottelukohtaista keskiarvoa, toteaa Tapparan toimitusjohtaja Mika Aro.

LUE MYÖS: Kiekkoraati: SM-liigaseurat kohtaavat rajun totuuden – "Nyt on oikeasti tosi kyseessä"

Tappara pelasi kahden SM-liigaottelun lisäksi viime viikolla myös CHL:n kotipelit ranskalaista Rouenia ja ruotsalaista Färjestadia vastaan. Kovaan otteluruuhkaan nähden väki on löytänyt hallille hyvin.

– Olemme päässeet jopa vähän yli odotusten liikkeelle. Odottelisin, että perjantain IFK-ottelussa päästään taas 7 000:n jommallekummalle puolen, Aro arvioi.

143229184Tapparan mestaruusviirin nostoa saapui seuraamaan liigakauden avausotteluun TPS:ää vastaan yli 9 300 katsojaa.Str / Lehtikuva

Ilveksen keskiviikon kotiavauksessa TPS:ää vastaan yleisömääräksi merkittiin 5 571. Varsinkin alakatsomon parhailla paikoilla oli paljon tyhjää tilaa. Paikallisvastustaja Tapparan toimistolla ei ainakaan uskota, että vajaat kolme vuotta sitten valmistuneen Nokia-areenan uutuudenviehätyksen haihtuminen vaikuttaisi mitenkään merkittävästi yleisömääriin.

– En luota sellaisiin (selityksiin), koska Tampereella on pelattu jääkiekkoa liigatasolla niin kauan, että pelkkä uutuudenviehätys ei ole niin ratkaisevaa, vaan se, että mikä se tuote kaukalossa on, Aro kommentoi.

– Toivoisin, että pystymme viemään ottelutapahtumaamme ja urheilusuoritetta sen verran eteenpäin, että saisimme yleisön kiinnostuksen pidettyä. Sen takia mekin teimme viime vuonna isoja uudistuksia peliin.

Lisää aiheesta:

Kohuratkaisun tehnyt Pelicans kääri merkittävän rahapotin – "Kuin käsikirjoituksen mukaan"Liigan avausviikon yleisömäärät herättävät keskustelua – vetävätkö nimekkäät paluumuuttajat katsojat lehtereille?SM-liiga: Tampereen paikallisotteluun odotetaan yli 6 000 katsojaa – alkukauden ennätys kiikarissaKiekkokiima jatkuu Raumalla, Lukko myi kotiavauksensa loppuun: "Isot miehet itkevät hallilla" – näin seurat ottavat yleisöä halleihinsa kauden alkaessaSM-liigan jättiläisetkin horjuvat jo – HIFK:ssa myönnetään isot tappiot jokaisesta kotiottelusta: "Tämä on yhteinen selviytymispeli"Joko hamutaan paniikkinappulaa? SM-liiga-pomot kertovat, mitä surkeista yleisöluvuista seuraa
LiigaPelicansKalPaTapparaJukuritJYPLukkoJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 13:12
    Pelicans

    Pelicansin parhaan maalintekijän loppukausi vaarassa

  • 12:31
    Mestis

    Kommentti: SM-liigasta kaksi uutta järisyttävää tietoa – Ässät ei ole yksin

  • 05:56
    Mestis

    "Superkausi" SM-liigaan? Nousuehdokas lataa hurjan lupauksen

  • Eilen21:13
    CHL

    Lukko marssi vakuuttavasti CHL-puolivälieriin

  • Eilen16:37
    HIFK

    HIFK-pomo vaitelias Janne Pesosen lähdön syistä – "Kävimme perusteelliset keskustelut"