Sisäministeri Mari Rantanen arvioi Kymmenen Uutisissa, että Venäjältä on odotettavissa vielä voimakasta informaatiovaikuttamista.
Tämä voi Rantasen mukaan ilmetä esimerkiksi tilanteiden ja kuvien lavastamisena.
– Hyvin rumia kuvia siitä, mitä länsimaat tekevät. Sinne (itärajalle) saatetaan tuoda jopa kuolleita ihmisiä, joista otetaan kuvia ja niitä lähetetään eteenpäin, Rantanen arvioi.
Rantasen mukaan suomalaisten tulee hallita nyt medianlukutaito, etenkin sosiaalisessa mediassa.
– Täytyy olla hyvin tarkkana siitä, mitä sosiaalisessa mediassa näkyy, sillä se on yksi osa tällaisen operaation toteuttamista. Siinä pyritään voimakkaasti vetoamaan tunteisiin ja osoittamaan Suomea sormella, että rikomme kansainvälisiä sopimuksia, Rantanen huomauttaa.
Lue lisää: Koko itäraja suljetaan kahdeksi viikoksi – hallitus sanoo toimen olevan nyt välttämätön
Raja kiinni ainakin kaksi viikkoa
Hallitus on tänään päättänyt sulkea koko itärajan kahdeksi viikoksi, poikkeuksena on vain tavarajunaliikenne Vainikkalan kautta.
Rantanen arvioi, että päätös meni läpi lisääntyneen informaation myötä.
