Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sinisen tulevaisuuden Terho: Suomeen tarvitaan riittävät terroristilait

Terhon mukaan tiedustelulainsäädäntö on tärkeä mutta ei välttämättä riittävä. Hänen mukaansa on oltava lainsäädännölliset keinot laittomasti maassa olevien, turvallisuusuhkaksi luokiteltujen ihmisten säilöönottoon.
Terhon mukaan tiedustelulainsäädäntö on tärkeä mutta ei välttämättä riittävä. Hänen mukaansa on oltava lainsäädännölliset keinot laittomasti maassa olevien, turvallisuusuhkaksi luokiteltujen ihmisten säilöönottoon. Lehtikuva
Julkaistu 21.08.2017 16:04

MTV UUTISET

Eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeri Sampo Terhon (uv.) mukaan sinisen tulevaisuuden mielestä Suomeen tarvitaan viranomaisten toiminnan tueksi riittävät terroristilait.

– Meillä on syytä muodostaa toimiva kokonaisuus, joka nimenomaan turvaa myös tavallisten kansalaisten näkökulmasta järjestelmän toimivuuden, Terho sanoi.

Terhon mukaan tiedustelulainsäädäntö on tärkeä mutta ei välttämättä riittävä. Hänen mukaansa on oltava lainsäädännölliset keinot laittomasti maassa olevien, turvallisuusuhkaksi luokiteltujen ihmisten säilöönottoon. Ministerin mukaan tarvitaan tarkkaan harkittu kokonaisuus lainsäädäntöä.

– Siihen voi liittyä esimerkiksi turvallisuusuhkiksi luokiteltujen ihmisten säilöönotto ja Suomeen palaavien jihadistitaistelijoiden mahdollinen säilöönotto tai muuten saaminen vastuuseen teoistaan. Jopa peruuttamalla kansalaisuus, Terho sanoi.

Lisää aiheesta:

Oikeuskansleri linjasi: Venäläisten kiinteistökaupat voi estää lainsäädännölläPuolustusministeri Häkkänen: Venäläisten kiinteistöhankinnat Suomessa kiellettävä kokonaan
Oikeusministeri Häkkänen: Kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita pitää kontrolloida tarkemmin – "Ja mahdollisimman nopeasti palautus lähtömaahan"
Sipilä vetoaa Turun tapahtumiin tiedustelulainsäädännön edistämiseksi: "Oikeus elämään yksityisyyden suojaa korkeampi perusoikeus"
Terho haluaa ennaltaehkäistä muslimien radikalisoitumista – selvittäisi myös voiko moskeijoilta kieltää ulkomaisen rahoituksen
Keskusta kriminalisoisi vierastaistelijaksi lähtemisen
Turun puukotusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Turun puukotus
  • 04.10.202405:19
    Rikos

    Vapautuuko Turun terroristi vuonna 2029? Asianajaja ei tähän usko

  • 06.07.202215:58
    Turku

    Turun terroristi tuomittiin vankilan vartijoiden väkivaltaisesta vastustamisesta: Potkaisi vartijaa nivusiin ja puri toista

  • 08.06.202212:13
    Oikeudenkäynnit

    Turun terroristi potkaisi vanginvartijaa nivusiin ja puri toista – tältä mies näytti oikeudessa

  • 30.08.202118:57
    Missä olit, kun?

    "Ei, ei, ei..!" Poliisin esitutkintamateriaali sisältää vertahyytävän hätäpuhelun Turun puukotuksesta - varoitus herkimmille

  • 30.08.202110:55
    Missä olit, kun?

    Turun terroristi suoritti iskun torilla näitä kahta asetta käyttäen – karu yksityiskohta veitsessä kertoo iskujen voimasta