USA 2004. Ohjaus: Alexander Payne. Käsikirjoitus: Alexander Payne ja Jim Taylor, Rex Picketin romaanin pohjalta. Tuotanto: Michael London. Kuvaus: Phedon Papamichael. Leikkaus: Kevin Tent. Pääosissa: Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen, Sandra Oh, Marylouise Burke, Jessica Hecht, Missy Doty, M.C. Giney. Kesto: 123 min.
Alexander Paynen (Vaalit, About Schmidt) uusi draamakomedia on pinnalta katsoen epätodennäköinen menestys. Rumien keski-ikäisten äijien viininlipityksestä kertova Sideways on kuitenkin jo kahminut palkintoja siellä sun täällä ja on ansaitusti viisinkertainen Oscar-ehdokas. Rex Picketin romaaniin pohjautuva elokuva on samaan tapaan pieni sensaatio kuin Sofia Coppolan yllätyshitti Lost in Translation viime vuonna. Myös kipeiltä teemoiltaan ja vähäeleiseltä toteutustavaltaan nämä kaksi pikkuhelmeä muistuttavat toisiaan.
Miles Raymond (Paul Giamatti) on nelikymppinen mies, joka on epäonnistunut sekä menneessä avioliitossaan että loputtomassa romaanihankkeessaan, jota yksikään kustantaja ei hyväksy. Itseensä ja elämäänsä pettynyt Miles lähtee viininmaistelureissulle halki Kalifornian rypäleseutujen ja ottaa mukaansa Jackin (Thomas Haden Church), ystävällisen ja hiukan yksinkertaisen näyttelijä-hemmon, joka on lauantaina astumassa avioon. Kun Miles kokee rypeä itsesäälissä ja hienossa Pinot’ssa, Jack halajaa pukille viimeisen kerran ennen avioliiton vankilaa. Viinit virtaavat, ensin jalostuneesti ja vähitellen yhä estottomammin, kun nämä Don Quijote ja Sancho Panza jatkavat ontuvaa kulkuaan. Komediaahan tästä syntyy: hämmästyttävän älykästä, hienovireistä ja murheellista sellaista. Slapstick-osastoakaan unohtamatta.
Miehet kohtaavat kaksi ihanaa naista, baarimestareina työskentelevät ystävykset, jotka ovat valmiita niin asiantuntevaan viinikeskusteluun kuin johonkin romanttisempaankin. Miles on korviaan myöten ihastunut lempeään ja älylliseen Mayaan (Oscar-ehdokas Virginia Madsen) muttei osaa toimia saati koskaan lausua oikeita sanoja. Spontaani Jack puolestaan pääsee hetimiten tavoitteisiinsa sensuellin Stephanien (Sandra Oh) kanssa – mutta hänen toimiaan varjostavat uhkaavasti lähestyvät häät.
Sideways, jonka voisi suomentaa vaikkapa ”laitamyötäisessä”, on kaunis tutkielma ihmisten välisistä kohtaamisista ja kohtaamattomuuksista, epätoivosta ja pettymyksistä, ystävyydestä ja ehkä hiukkasen alkoholismistakin. Tärkeää osaa elokuvassa näyttelee viini ja nimenomaan Pinot, jonka ”vaikeasti avautuvaan” ja ”hitaasti palkitsevaan” luonteeseen Miles on erityisesti kiintynyt. Viini on korvaamaton tuki ja turva, joskus ainoa ystävä hotellihuoneeseen nukahtavalle yksinäiselle. Mutta se on myös pettävä sumuverho, jonka hälvettyä elo on entistäkin karumpi.
Kaljun, lyhyenlännän ja raskasluomisen Paul Giamattin kasvot muodostavat jo itsessään tragikomedian. Stand up -koomikkona aloittanut mies onkin tehnyt pitkän uran erilaisissa epätoivoisten luuserien, neurootikkojen ja tiukkapipojen rooleissa (mm. Howard Sternin intiimit osat, Storytelling ja American Splendor). Tällä kertaa Giamatti on aidosti ja paljaasti traaginen hahmo. Mahdolliset koomiset piirteet jotka tihkuvat hänen surun murtamasta suorituksestaan, vetävät suun ei pilkalliseen saati hilpeään vaan pikemminkin tuskalliseen virneeseen.
Täydellisen vastinparin Giamattille tarjoaa kohtuullisen tuntematon näyttelijä Thomas Haden Church, jolla niin ikään on harvinaisen paljonpuhuva naamavärkki. Selkeimmin komedialliset osuudet kuuluvatkin tälle yllättävälle Oscar-ehdokkaalle, jonka jatkuva optimistinen pälpätys ja romuluinen olemus sykkivät jonkinlaista vähäjärkistä elämäniloa. Herkullisimmillaan epäsuhtaisen parivaljakon kemia pulppuilee viininmaistelukohtauksissa, joissa tietämyksellään snobbaileva Miles suipistelee suutaan ja nuuskuttelee nenäänsä lasissa, kun Jack vain odottaa ison ja innokkaan koiran tavoin milloin herkun saa horaista kurkkuun.
Niin kuin hyvä viini, on myös Alexander Paynen elokuva notkea, antava ja rikkaan hedelmäinen, todellinen vuosikertatuttavuus, joka jättää suuhun katkeransuloisen ja onnellisesti hämmästyneen jälkimaun.
Teksti: Tuuve Aro
Kuva: FS Film