Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sendaissa tavoittamatta kymmeniä suomalaisyritysten työntekijöitä

Savu nousee Tokion keskustasta. Maanjäristys on aiheuttanut useita tulipaloja 11.3.2011.
Savu nousee Tokion keskustasta. Maanjäristys on aiheuttanut useita tulipaloja 11.3.2011.
Julkaistu 11.03.2011 14:11(Päivitetty 13.03.2011 09:59)

Suomalaisyritysten kansainvälistymistä edistävän Finpron tietojen mukaan Sendain tuhoalueella on muutamia kymmeniä suomalaisyritysten työntekijöitä, joihin ei ole vielä saatu yhteyttä.

- Sendaissa ovat sekä puhelinyhteydet että sähköt poikki, joten ihmisten tavoittaminen on todella vaikeaa. Netti toimii satunnaisesti, kertoo Finpron viestintäjohtaja Outi Torniainen.

Finpron omista työntekijöistä kaksi on Sendaissa. Heihin saatiin tekstiviestillä yhteys jo aamupäivällä. Molemmat ovat kunnossa ja hätämajoittuneet työpaikalleen, Torniainen kertoi. Myös Finpron Tokion toimiston kaikki kuusi työntekijää oli tavoitettu, eikä kenelläkään ole hätää.

Sendaissa toimii suomalaisvoimin perustettu vanhusten hyvinvointikeskus, jossa Finpron työntekijät työskentelevät.

Yhteensä Japanissa toimii Finpron tietojen mukaan ainakin 23 suomalaisyritystä. Niistä suurimpia ovat Outokumpu, Wärtsilä ja Ahlstrom. Finprolla on kuitenkin tiedot vain niistä yrityksistä, jotka ovat ilmoittautuneet Finpron viejätietokantaan.

Osalla yhtiöistä on Japanissa vain pieniä vientikonttoreita, ja suomalaista henkilökuntaa on melko vähän.

Esimerkiksi Metsolla on Japanissa 116 työntekijää, joista suurin osa paikallisia. Kaikkia ei ollut iltapäivällä tavoitettu, mutta yhtiöllä ei ole toimipisteitä pahimmilla tuhoalueilla, Metson viestinnästä kerrottiin.

Ahlstromilla ja Outokummulla on Tokiossa noin kymmenen hengen myyntikonttorit, joiden henkilöstö oli kunnossa. Hirsitaloja Japaniin vievällä Honkarakenteella on maassa vain yksi suomalainen työntekijä, jolla ei ole hätää.

Muita Japanissa toimivia suomalaisyrityksiä ovat muun muassa Biohit, Elektrobit, Rapala, Vaisala ja Wipak.

(MTV3 - STT)

Useimmat isojen matkatoimistojen lomalaiset tavoitettu

Ulkoministeriö tavoittelee Japanissa asuvia suomalaisia

Suurlähetystö: Pohjois-Honshulla olevista suomalaisista ei ole vielä tietoa

Finnairin iltapäivän Japanin-lennon kohtalo auki

Tokion-suurlähetystö tiedottaa Facebookissa

Finpro: Sendain henkilöstöllä ei hätää

Liikenne jumissa Tokiossa: Monet Wärtsilän työntekijät aikovat viettää yönsä konttorilla

Lisää aiheesta:

Trump ja Orban tapaavat: Aiheena Venäjän öljyGTA VI myöhästyyElon Muskille biljoonan dollarin palkkiopakettiTeboil-kauppa: Peruttu – Yhdysvallat jyrähtiBrysselin lentokentällä drooniepäily – lentoja ohjattiin muualleKazakstan normalisoi suhteensa Israeliin
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 05:29
    Pakotteet

    Trump ja Orban tapaavat: Aiheena Venäjän öljy

  • 05:25
    Videopelit

    GTA VI myöhästyy

  • 05:22
    Tesla

    Elon Muskille biljoonan dollarin palkkiopaketti

  • 05:18
    Pakotteet

    Teboil-kauppa: Peruttu – Yhdysvallat jyrähti

  • Eilen23:27
    Droonit

    Brysselin lentokentällä drooniepäily – lentoja ohjattiin muualle