Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Selitys löytyi: Tästä johtui tutkijoita hämmästyttänyt VR:n IC-junan mysteerirysäys – yksi asia jää silti auki

1:53Mikä aiheutti tömäyksen VR:n junaan? MTV pääsi tutustumaan vaunun vaurioihinOnnettomuuden syy oli tutkijoille aluksi täysi mysteeri.
Julkaistu 28.01.2019 14:07

Sami Lindfors

sami.lindfors@mtv.fi

Sunnuntaina 20. tammikuuta Helsingistä Ouluun matkannut VR:n intercity-juna joutui pysähtymään Lahteen, kun yhdessä vaunussa tuntui kova rysäys.

Rysäyksen takia muun muassa kolmen penkin kallistusmekanismi rikkoutui ja aiheutti kahdelle matkustajalle niskan ja selän retkahduskipuja. Muutamat kattopaneelirakenteet irtosivat kiinnityksistään tömähdyksen voimasta.

Lue myös: Junamatkustaja kuvailee MTV Uutisille hetkeä, kun matkanteko katkesi rysähdykseen: "Aivan kuin junaa olisi lyöty isolla lekalla – kaksi penkkiä hajosi"

Lisäksi vaunun yläkerran vessan tuorevesijärjestelmään aiheutui vesivuoto.

Radalta ei löytynyt merkkejä aiheuttajasta

Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) julkaisi selvityksen tapauksesta maanantaina yhdeltä.

Matkustajien kertomukset kolauksesta olivat epätarkat, ja siksi tarkan tapahtumapaikan määrittäminen oli vaikeaa.

– Rataliikennekeskus kehotti tarkastamaan radan Haarajoen ja Korvensuon sekä Tikkurilan ja Keravan välillä. Radasta ei löytynyt vikaa eikä raiteilla ollut ylimääräisiä esineitä, Otkesin raportissa todetaan.

Oikoradalla suurin sallittu nopeusrajoitus on 220 km/h ja junan aikataulun mukainen nopeus 160 km/h, mutta juna kulki SR-1-veturin suurinta sallittua nopeutta eli 140 km/h.

Asetinlaitetallenteesta nähtiin junan kulku radalla ja vaunujen ohjausjärjestelmän vikalokista nähtiin, että ohjausjärjestelmä ei ollut rekisteröinyt mitään vikatapahtumaa tapahtumahetkellä.

Selitys löytyi vaunun pohjasta

Mysteeriselle tömähdykselle löytyi silti viimein selitys: se aiheutui vaunun päädystä irronneesta metallisesta suojalevystä.

Tutkijat tarkastivat junan veturin heti seuraavana päivänä onnettomuudesta. Veturista ei löytynyt vaurioita.

Junan ensimmäisen vaunun pohjasta havaittiin puuttuva suojalevy, joka suojaa yhdyskaapeleita irrallaan olevan ruuvikytkimen iskuilta.

Kolmen levyä paikallaan pitävistä ruuveista oli katkennut. Kahden kiinnitysreiän vetomutterit olivat Otkesin mukaan todennäköisesti syöpyneet irti, sillä ruuvit eivät olleet paikallaan.

Levy oli irronnut "ylöspäin suuntautuneen iskun voimasta". 

– Vaunun pohjassa havaittiin pahoja vaurioita koko vaunun matkalla. Painumien lisäksi vaunun pohjan alumiiniprofiilissa oli useita viiltoja ja vauriot ulottuivat paikoin levyn alla olevaan hunajakennoprofiiliin.

Penkkien selkänojat ovat rakenteiltaan heikkoja, joten rytkähdys oli voimallaan rikkonut kääntömekanismin.

Irtoamisen tarkkaa syytä ei tiedetä

Suojalevyn irtoamisen syytä ei kuitenkaan voitu selvittää, koska tarkkaa tapahtumapaikkaa ei tiedetä.

– On mahdollista, että vaunun ruuvikytkin olisi irronnut ripustuskoukustaan ja roikkunut vapaana alhaalla, jolloin jatkuvat iskut radan laitteisiin, etenkin akselilaskijoiden auraussuojiin olisivat irrottaneet suojalevyn. On myös mahdollista, että veturi on nostanut radasta irti jäätä, joka on osunut kovalla voimalla ruuvikytkimeen ja irrottanut suojalevyn ja samalla ruuvikytkimen ripustuskoukusta.

Otkesin mukaan tapahtuma ei ole ainutkertainen. Väylävirastolla on tiedossa samankaltainen tapaus, jossa vaurioitunut vaihteen suojapelti osui vaunun päähän irrottaen samanlaisen suojalevyn. 

Vauriot olivat samankaltaisia, mutta kyseisessä tapauksessa matkustajat eivät tömähdystä havainneet.

Lisää aiheesta:

Junaturma UPM:n tehtaalla Kouvolassa – yksi ihminen loukkaantuiMatkustajajuna törmäsi hurjaa vauhtia radalla olleeseen kaivinkoneeseen – viranomainen löysi turmalle todennäköisen syyllisen: "Näin ei olisi saanut toimia, ei mihinkään aikaan, ei milloinkaan"Mikä aiheutti pamauksen ja nämä mystiset jäljet VR:n junaan? MTV Uutiset pääsi tutustumaan tutkijoitakin ihmetyttäviin vaurioihin – "Tällaiset saa aikaan vankkarakenteinen esine"Intercity-junan vaunun "rytkähdys" on täydellinen mysteeri – Tutkijat ymmällään: "Nyt ei ole hajuakaan siitä, mitä tapahtui"Junamatkustaja kuvailee MTV Uutisille hetkeä, kun matkanteko katkesi rysähdykseen: "Aivan kuin junaa olisi lyöty isolla lekalla – kaksi penkkiä hajosi"Mystinen tapaus oikoradalla: Intercityjunan vaunu "rytkähti" Lahden kohdalla – muutamille matkustajille niskan ja selän retkahduskipuja
VRJunatJunaonnettomuudetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

VR
  • Eilen10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 30.10.13:49
    Politiikka

    Ministeri Ranne: Tunnin junasta voi tulla sopu pian

  • 21.10.09:44
    Junat

    Junaliikenne Oulun ja Rovaniemen välillä poikki

  • 17.10.14:36
    Digitalisaatio

    VR laseroi junien ikkunat sitkeän ongelman poistamiseksi

  • 17.10.10:48
    Henkirikokset

    VR:n junan ravintolavaunussa puukotus – miehelle hengenvaaralliset vammat