Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Seitsemää Rannikkoprikaatin ammattisotilasta epäillään rikoksista liittyen varusmiesten epäasialliseen kohteluun

Rikosnimikkeinä ovat muun muassa esimiesaseman väärinkäyttäminen, palvelusrikos, laiton uhkaus, pahoinpitely ja lievä pahoinpitely. Kuvituskuva.
Rikosnimikkeinä ovat muun muassa esimiesaseman väärinkäyttäminen, palvelusrikos, laiton uhkaus, pahoinpitely ja lievä pahoinpitely. Kuvituskuva.All Over Press
Julkaistu 23.05.2023 13:13

MTV UUTISET – STT

Asianomistajia on yli 40 ja rikosnimikkeinä muun muassa palvelusrikos, laiton uhkaus ja pahoinpitely.

Seitsemää Rannikkoprikaatissa palvelevaa ammattisotilasta epäillään useista rikoksista liittyen varusmiesten epäasialliseen kohteluun, poliisi kertoo.

Epäiltyinä rikosnimikkeinä ovat esimiesaseman väärinkäyttäminen, palvelusrikos, laiton uhkaus, pahoinpitely ja lievä pahoinpitely.

Poliisin mukaan kyse on ollut pääosin koulutuksessa ja harjoituksissa tapahtuneesta epäasiallisesta kohtelusta ja kielenkäytöstä. Muutamissa tapauksissa on syytä epäillä, että ihmisiä on uhattu väkivallalla ja heihin on myös kohdistettu väkivaltaa, poliisi kertoo.

Tutkinnanjohtaja Jouni Pulkkinen ei kommentoinut STT:lle tarkemmin epäiltyjen ikää, sukupuolta tai palveluspaikkaa.

Esitutkinnassa selvitettiin yhteensä 19 tekotapahtumaa, jotka ajoittuvat viime vuoden kesä-lokakuulle. Esitutkinnassa kuulusteltiin asianomistajina yhteensä 44 varusmiestä ja naisten vapaaehtoista asepalvelusta suorittanutta ihmistä.

Helsingin Sanomat kertoi viime joulukuussa, että Pääesikunnan oikeudellisen osaston esitutkinta alkoi Rannikkoprikaatin komentajan, kommodori Marko Laaksosen pyynnöstä.

Lue myös: Alikersantti simputti tykkimiehiä ja pelotteli lekalla – lupasi näille "henkilökohtaisen helvetin"

Luutnantti tuomittiin nöyryyttämisestä Rovaniemellä – ” Tekisi mieli piestä sut saatana”

Alikersantti haukkui jääkäriä "kebabkauppiaaksi"

Rasistisesti herjanneelle tykkimiehelle rangaistus: Haukkui palvelustovereita ja tarrasi yhtä rinnuksista

Lisää aiheesta:

Rumaksi homoksi haukkumisesta yli 2000 euron sakot: Tuomio varusmiestä ivanneille ja kastelleille palvelustovereilleAmmattisotilaille rikostuomioita varusmiesten epäasiallisesta kohtelusta – Varusmiesliitto: "Väkivalta ei ole koulutuksen väline"Luutnantti tuomittiin nöyryyttämisestä Rovaniemellä – "Tekisi mieli piestä sut saatana"Alikersantti haukkui jääkäriä "kebabkauppiaaksi" ja sanoi, että tämä pitäisi viedä ammuttavaksi – tuomio tuli Syyttäjän mukaan varusmiehiä kylmetettiin tahallaan Ilmavoimien päättöharjoituksessa – 21:lle vaaditaan sakkorangaistusta Vakava epäily: alikersanttia epäillään ulkomaalaistaustaustaisen jääkärin törkestä nimittelystä ja lievästä pahoinpitelystä
RikosRikosepäilytKotimaaPuolustusvoimatPoliisi

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 18:15
    Käräjäoikeus

    Jengi hakkasi parturin, tuomioon meni melkein kahdeksan vuotta – uhri saa valtiolta korvaukset

  • 16:42
    Ryöstöt

    16-vuotiaan rikosepäilyt olivat niin vakavia, että vain vangitseminen voi päättää kierteen, oikeus arvioi

  • 15:56
    Rikosepäilyt

    Nuori nainen otti terassilla puukon esiin, hirveä suunnitelma paljastui – haaveili jo lapsena poliisien tappamisesta

  • 15:50
    Lahti

    65-vuotias nainen puukotti yllättäen ystäväänsä kesken illanvieton – Lahdessa useita väkivaltarikoksia

  • 15:16
    Väkivaltarikokset

    Vanhempia epäillään alle yksivuotiaan lapsen tapon yrityksestä