Perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkynen kertoo tehneensä kantelun oikeuskanslerille pääministeri Sanna Marinista (sd.).
Sebastian Tynkkynen kertoo asiasta Facebook -tilillään.
Hän moittii Sanna Marinia voimakkaalla sanavalinnalla kutsuen tätä "epäisänmaalliseksi".
Tynkkysen Facebook -kirjoitus on kerännyt tuhansia tykkäyksiä ja satoja kommentteja ja jakoja.
Tynkkysen kantelu liittyy pitkäksi venähtäneeseen EU-huippukokoukseen, jossa sovittiin EU:n seitsenvuotisesta budjetista ja 750 miljardin euron tukipaketista.
– Sanna Marin ei pääse EU:lle kumartamisesta ja suomalaisille kuuluvien miljardien eurojen lähettämisestä vastuuttomille maille seurauksitta, kirjoittaa Tynkkynen Facebookissa.
Tynkkysen mukaan moni on pyytänyt häntä tekemään kantelun valtioneuvoston oikeuskanslerille Marinin toimista.
– Tuhlailemisen lisäksi hän näyttää kävelleen jopa perustuslakivaliokunnan yli, mikä on täysin ennenkuulumatonta, Tynkkynen sättii.
