Keittiön takana sijaitsevalle kodinhoitohuoneelle toivottiin uutta käyttötarkoitusta. Huoneen koko on 8,5 m2, ja siihen luotiin konsepti, jossa huoneen rytmi jakautui kolmeen osaan: pukeutumistilaan, suihku ja käsienpesutilaan sekä saunaan.


Keittiön takana sijaitsevalle kodinhoitohuoneelle toivottiin uutta käyttötarkoitusta. Huoneen koko on 8,5 m2, ja siihen luotiin konsepti, jossa huoneen rytmi jakautui kolmeen osaan: pukeutumistilaan, suihku ja käsienpesutilaan sekä saunaan.

Keittiö viitoitti tulevan sisustuskokonaisuuden tyyliä ja värimaailmaa. Muutos oli totaalinen, ja remontti edellytti arkkitehti-, rakenne-, lvi- ja sähkösuunnitelmia, jotka hyväksyttiin rakennusvalvonnassa. Taloyhtiöissä tulee ottaa yhteyttä myös isännöitsijään kun suunnittelee ns. kuivatilan muuttamista kosteaksi tilaksi tai tekee muita rakenteisiin tai käyttötarkoitukseen liittyviä muutoksia.

Huoneen oven aukeamissuunta muutettiin, jotta ikkunan ääreen saatiin muodostettua koko seinän levyinen säilytyskaluste, joka toimii myös penkkinä. Kalusteen ylle teetettiin mittojen mukaan massiivipuinen taso. Ikkunaseinusta ja kapea seinä oven vierustalla toteutettiin maalaamalla luja-menetelmällä, jotta koko huone ei olisi täysin laatoitettu.

Tällä saavutettiin ”huonemaisempi” ja kevyempi ilme pukeutumistilaan. Pehmeyttä lisättiin vielä kangaslaskosverholla, jota ryhdittävät puurimat. Luonnonvalkoisen sävy ja pehmeä puunsävy toistuu myös pyyhkeissä. Tunnelmaa saadaan muutettua pehmeämmäksi luonnonvaloa säätämällä, mutta myös uusien himmentimen takana olevien halogeenispottien ansiosta.

Suihku- ja käsienpesualtaan taustalla olevat seinät laatoitettiin harmaalla laatalla, joka on samaa sarjaa kuin keittiön lattialaatoitus. Sävy on vaaleampi, ja tässä mallissa ruskeat juovat erottuvat tyylikkäästi, ja antavat viitteitä lämpimästä saunan tunnelmasta.

Huoneen ovi aukeaa vasten lasista suihkuseinämää, jonka taakse suihkunurkkaukseen sijoitettiin suihkutanko ja sekoitaja epäsymmetrisesti, jotta sekoittaja ei veisi tilaa ns. suihkualueelta. Suihkuksi valittiin ”sadettaja”, joka toimii myös pienemmän koonsa puolesta käsisuihkuna. Lasinen käsienpesuallas on sulatettu mittojen mukaan, ja se on yksi huoneen katseenvangitsijoista. Altaan ylle teettiin peili, jossa yhdistyy materiaalina myös puu.

Sauna on kooltaan 2 m2, mutta tehokkaan suunnittelun avulla sinne mahtuu tarvittaessa neljäkin saunojaa. Lauteiden muoto tehtiin voimakkaasti kaarevaksi, ja lauteisiin syntyi neljä nurkkausta. Lauteiden sivuseinät on vaakapaneloitu lämpökäsitellyllä tervalepällä.

Kontrastia paahtuneeseen puunsävyyn tuovat seinän kaksi vaaleaa vaakalinjaa. Alhaalta muuratatut ja laatoitetut, ja ylhäältä lasia olevat seinät päästävät luonnonvaloa saunaan. Lauteen istuinkorkeus rajautuu juuri lasin alatasoon ja tämä linjaus tekee kokonaisuudesta avaran näköisen. Samalla saunaottaessa voi nauttia maisemasta, joka aukeaa huoneen toisessa päädyssä olevasta ikkunasta.

Sauna on tehty symmetrisesti ja keskiakselille sijoittuu lasiovi. Samassa linjassa päätyseinässä on kiviseinämä, joka jatkaa saunan saumattomasti osaksi suihkuhuoneen värimaailmaa. Kiviseinämä luo kauniin taustan vuolukivikiukaalle. Kiukaan pienen koon ansiosta saunassa on tarpeeksi jalkatilaa. Tunnelmaa iltasella luodaan kuituvalojen avulla. Hämyisessä valossa voi katsella yhden kuituvalon erikoislinssin ansiosta vesihöyryä, joka nousee ylös kiukaasta.
Muutoksen suunnittelu: Marianne Sundell
t.i.l.a. 12.5.2005